Precizirani uslovi i obaveze za gradnju autoputa u Crnoj Gori
27. maj 2010. | 16:45
Izvor: Beta
Grad: Podgorica
Vlada Crne Gore usvojila je danas protokol koji će potpisati s grčko-izraelskim konzorcijumom "Aktor šikun binui" o uslovima, rokovima i drugim konkretnim pitanjima koja se tiču gradnje autoputa od Bara do granice sa Srbijom.
Pomoćnik crnogorskog ministra saobraćaja i pomorstva Zoran Radonjić novinarima je rekao da se potpisivanjem tog protokola stvaraju uslovi da Grci i Izraelci mogu i "formalno nastupiti" pred međunarodnim finansijskim institucijama i komercijalnim bankama od kojih će tražiti kredite za gradnju dve i po deonice autoputa, dugog oko 170 kilometara.
Crnogorska vlada je ranije prihvatila ponudu grčko-izraelskog konzorcijuma da nešto više od 63 kilometra autoputa izgradi za 1,57 milijardi evra.
Posle potpisivanja protokola, a pošto Grci i Izraelci obezbede bankarske garancije za mogućnost finansiranja gradnje autoputa, crnogorska vlada će s konzorcijumom "Aktor šikun binui" potpisati koncesioni ugovor o korišćenju budućeg autoputa.
Grčko-izraelski konzorcijum je dobio posao gradnje crnogorskog autoputa, pošto je odbijena ponuda hrvatskog konzorcijuma "Konstruktor" koji nije uspio da obezbedi bankarske garancije.
Što se tiče trase samog autoputa, zasad, glavno sporno pitanje je kako će ta saobraćajnica ići preko Skadarskog jezera - preko novog velikog mosta ili će ići okolo.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: