Skup: Novinari u Srbiji nezaštićeni i često žrtve prevara
04. mart 2010. | 13:57
Izvor: Beta
Novinari u Srbiji su nezaštićeni, tretiraju se kao roba i često su žrtve prevara, ocenjeno danas na okruglom stolu Novinar: Radna snaga ili roba?.
Direktorka medijske organizacije Cross Media, novinarka Tamara Skroza, kazala je na skupu da novinari u Srbiji nemaju kome da se obrate za pomoć kad su u teškoj situaciji i da im je još teže u slučaju da to pokušaju.
Prema njenim rečima, u Srbiji novinari često prave profesionalne greške, ali zbog toga doživljavaju napade posle kojih nemaju kome da se obrate.
Koordinator sekcije frilensera NUNS-a Dejan Kožul kazao je da je istraživanje sprovedeno na oko 650 novinara pokazalo da se oni tretiraju kao roba u Srbiji, a ne kao radna snaga.
"Kad kažem novinar, mislim na sve ljude koji rade u medijima, a sunovrat profesije je počeo kad i propadanje zemlje", rekao je Kožul i dodao da novinari u Srbiji nemaju svest o sopstenoj zaštiti.
Rezultati istog istraživanja pokazali su da 86 odsto novinara ima neku vrstu ugovora s poslodavcem, a 73 odsto njih ugovor o stalnom radnom odnosu. "Na 34 odsto ugovora ne piše iznos plate, ali to je greška novinara, kao što je i jako veliki broj njih doživeo neprijatnost na poslu, a to najčešće prećutkuje", naveo je Kožul.
Na okruglom stolu koji su organizovale nemačka Fondacija Konrad Adenaur i Cross Media, novinari iz Nemačke su rekli da je visok nivo slobode štampe u toj zemlji rezultat i dobrih plata novinara.
Predstavnik Nemačkog udruženja novinara Jurgen Reker je ocenio da u Nemačkoj verovatno ne bi postojao toliki stepen slobode štampe da novinari nisu dobro plaćeni. "Ko isporučuje dobar sadržaj, naplati ga i onda taj poslodavac dobro plaća i svoje zaposlene", naveo je Reker.
U Nemačkoj je sloboda štampe garantovana Ustavom i novinari ne smeju biti pod uticajem države, kazao je Reker i naveo da je samo ta profesija pored svešteničke zaštićena pred sudom od otkrivanja izvora informacija.
Prema njegovim rečima, štampa koja povlađuje politici nije dobra za demokratiju i tome mediji treba da se suprostave.
Novinarka nedeljnika Vreme Vera Didanović je položaj novinara u Srbiji ocenila mizernim i navela da je rezultat jednog istraživanja pokazao da bi većina njih promenila profesiju i da su ispitani građani novinarsku profesiju stavili na dno lestvice.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: