Đelić: Srbija može da računa sa podršku Nemačke
07. maj 2010. | 16:47
Izvor: Beta
Grad: Berlin
Potpredsednik vlade Srbije Božidar Đelić ocenio je danas, na kraju višednevne posete Berlinu, da Srbija može da računa na podršku Nemačke za otpočinjenje procesa ratifikacije Sporazuma sa EU o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) u junu ove godine.
Đelić je sa sagovornicima u Berlinu razgovarao i o "satnici koju je Beograd odredio kada je reč o daljim koracima ka EU, za šta su oni pokazali puno razumevanje i podršku".
Srbija želi da posle otpočinjanja procesa ratifikacije ŠP, Savet ministara odobri prosleđivanje kandidature Srbije Evropskoj komisiji, ako ne u junu, onda kasnije tokom ove godine, da bi do sredine 2011. dobila status kandidata.
Đelić je tokom današnjeg prepodneva kratko razgovarao i sa šefom nemačke diplomatije Gidom Vesterveleom.Prethodnih dana Đelić je bio gost Odbora Bundestaga za pitanja EU, razgovarao sa ministrim privrede i nauke, Rajnerom Briderleom i Anetom Šavan i učestvovao na dve međunarodne konferencije.
Sažimajući razgovore, naglasio je da Srbija "nema nikakvog razloga da bude obeshrabrena zbog toga što Zapadni Balkan sada ima manji prioritet u nemačkoj politici, jer je jasno da je Berlin veoma zabrinut zbog grčke krize i opasnosti koju ona predstavlja za evro i stabilnost EU".
Đelić je izrazio zadovojstvo uspešnom posetom Odobru Bundestaga za pitanja EU posle koje je predsednik tog tela Gunter Krihbaum ponovio stav da je Nemačka uverena da je "stabilnost u čitavom regionu Zapadnog Balkana moguća samo ako je Srbija članica EU".
Potpredsednik Vlade Srbije je još jednom na kraju posete istako i izuzetan značaj uspostavljene naučne saradnje sa Nemačkom.
U razgovoru sa ministarkom Šavan je dogovoreno da se uskoro potpiše međudržavni sporazum o naučnoj saradnji, i da uskoro dve vodeće nemačke naučne ustanove - instituti Maks Plank i Fraunhofer, otvore ispostave u Srbiji.
Srbija bi trebalo da učestvuje u razvoju i proizvodnji akumulatora za elektro-automobil što je jedan od ključnih projekata nemačke nauke i industrije za budućnost.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
07. maj 2010. 19:54:58
| mislim
0
Bez sumnje najvažniji partner Srbije u budućnosti i ovo su dobre vesti