Ombudsman: Kontrola tajnih službi na tankom ledu (VIDEO)
10. maj 2010. | 15:24
Izvor: Emg.rs
Kontrola službi bezbednosti u Srbiji je na tankom ledu, a na rad skupštinskog Odbora za bezbednost i odbranu mnogo utiču partijske razlike, rečeno je danas na skupu o kontroli tajnih službi.
Piter Gil iz Ženevskog centra za kontrolu oružanih snaga na skupu u Misiji OEBS-a u Srbiji predložio je osnivanje potkomiteta u okviru parlamentarnog odbora, od kojih bi se jedan bavio obaveštajnim službama.
Zamenik šefa Misije OEBS-a u Srbiji Tomas Mur rekao je da bi i sudovi kada dođe do sukoba, trebalo da budu u prilici da odigraju konstruktivnu ulogu u podršci i nadzoru rada BIA.
Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je da su na tankom ledu svi koji se bave kontrolom službi bezbednosti, zaposleni u službama, civilni sektor, državni organi, skupštinski odbor i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, ali je istakao da svi oni sve više i ozbiljnije igraju svoje uloge.
Ombudsman je naveo da je tokom poslednje tri godine dobio oko 400 pritužbi građana na rad službi, ali da većina tih pritužbi nema dovoljno osnova da bi Kancelarija zaštitnika građana počela postupak po njima.
On je predstavljajući Izveštaj o preventivnoj kontrolnoj poseti Bezbednosno-informativnoj agenicji (BIA) kazao da je omogućeno da se predmeti nasumice biraju, a razgovaralo se ne samo sa rukovodiocima, već i sa operativcima.
“Najveći efekat izvršene kontrole je činjenica da BIA i druge službe znaju da postoji organ koji može u svako doba dana doći i proveriti da li se ograničavanja građana Srbije vrše na zakonit ili nezakonit način”, rekao je Janković dodajući da je to prvi put da nezavisni državni organ proverava rad Agencije i da im daje preporuke.
On je napomenuo da ima pravo da pristupa svim dokumentima izuzev ako to nije utvrđeno zakonom, jer da bi služba ostvarila svrhu, mora da koristi tajne metode protiv nekih oblika kriminala i terorizma.
“Tajne službe ne moraju da rade demokratski, ali moraju da rade u demokratskom kontekstu. To podrazumeva poštovanje slova duha i zakona, poštovanje ljudskih prava i nemešanje u političke odnose zemlje”, rekao je Janković.
Ombudsman je napomenuo da sa poverenikom za informacije od značaja vodi kampanju kako bi se podnošenjem amandmana omogućila zaštita izvora informacija, tj. zaposlenih u Agenciji koji prijave tužiocu nepravilnosti.
Jovan Stojić, šef kabineta direktora BIA kazao je da prijave zloupotrebe pre svega treba da budu u okviru Agencije, jer tamo ima ko da ih rešava.
“Prvo nepravilnosti treba prijaviti nama, a onda i tužiocu. Mi imamo snage, volje i mogućnosti da to rešimo. I do sada smo rešavali takve situacije”, saopštio je Stojić.
On je rekao je da je BIA ispunila većinu preporuka zaštitnika građana i da nije ispunjena samo jedna, usled tehničkih nedostataka.
Stojić je naglasio da je najznačajnija preporuka zaštitnika građana koncepcija primene posebnih postupaka i mera zasnovana na načelu ranog i efikasnog otkrivanja potencijalne zloupotrebe kako bi se zloupotreba potpuno iskorenila.
“Njegov predlog se odnosi i na uvođenje dvosturkog ključa prilikom presretanja komunikacija, da se na dva nezavisna mesta vrši unos određenih podatka i nakon njihovog poklapanja, da dođe do presretanja komunikacija tj. prisluškivanja”, kazao je Stojić.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: