Ćirić: Prvi efekti od dolaska Fiata za dve godine
20. maj 2010. | 16:16
Izvor: Emg.rs
Prvi efekti dolaska i ulaganja FIAT-a u Srbiji od 700 miliona evra samo u prvoj fazi videće se krajem 2012. ili u prvom kvartalu 2013. kada fabrika u izgradnji počne da radi u punom kapacitetu od 200.000 automobila godišnje, izjavio je danas Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije.
Govoreći na okruglom stolu "Partnerstvo sa Fijatom kao doprinos ekonomskom i društvenom rastu Srbije" Ćirić je rekao da će italijanska investicija imati veliki uticaj na bruto društveni proizvod Srbije budući da je u planu izvoz vredan milijardu evra a da je celokupan izvoz Srbije u 2009. iznosio šest milijardi evra.
To znači da će se efekti osetiti i na izvozu i na spoljno-trgovinskom deficitu Srbije, dodao je Ćirić.
„Do 2012. nova fabrika uposliće još 2.500 ljudi. Oko 90 odsto proizvodnje namenjeno je izvozu što je oko milijardu evra“, istakao je Ćirić.
Ekonomista i savetnik premijera Srbije Jurij Bajec rekao je da će investicija FIAT-a pomoći model razvoja Srbije orijentisan ka izvozu.
„Ako želimo da se posle krize čiji se kraj nazire povratimo, ne možemo to sa manjim rastom BDP-a od pet ili šest odsto godišnje“, rekao je Bajec.
On je objasnio da samo sa tim tempom možemo sa 4.000 evra po glavi stanovnika da BDP povećamo na 8.000 do 2020, i da udvostručimo investicije na 30 odsto BDP-a.
Za to su nam neophodne, kako ih je nazvao, „investicije velikog udara“, jer, kazao je Bajec, u kratkom periodu samo strani partneri mogu doneti veliku količinu resursa i znanja.
Bajec je objasnio da je privatno-javno partnerstvo dobar koncept ali je kritikovao Vladu da presporo smanjuje propise.
„Traži se odlučna Vlada spreman da skloni prepreke“, istakao je Bajec.
Generalni direktor FIAT automobili Srbija Đovani de Filipis kazao je da je italijanska kompanija izabrala Srbiju zbog logističke podrške i cene resursa koju Srbija nudei.
„Nakon dve godine potvrdili smo da su zaposleni sposobni da vode svetsku proizvodnju“, istakao je De Filipis.
On je kazao da su u prvoj godini proizvodnje FIAT automobili prodali 20.000 automobila, da su zaposleni platu konačno dobili od svog rada te da je i država zaradila od poreza na dodatu vrednost.
Nebojša Zdravković, zamenik gradonačelnika Kragujevca kazao je da do kraja godine očekuje da se izgradi neophodna infrastruktura.
„Ostalo je još 15 kilometara puta da se Kragujevac poveže sa Koridorom 10, obilaznica, industrijska zona“, istakao je Zdravković i dodao da će investicije u kragujevačku infrastrukturu u ovoj i narednoj godini premašiti 30 miliona evra.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: