Bosa Nenadić: Ustavni sud nije dao zeleno svetlo za duple funkcije (VIDEO)
25. maj 2010. | 14:51 15:28
Izvor: Emg.rs
Ustavni sud nije dao nikakva zelena svetla za dve funkcije, već je samo postavio pitanje da li su u istovetnom pravnom položaju oni koja su zatečeni u vršenju dve funkcije i oni koji na osnovu zakona, od momenta njegovog stupanja na snagu, mogu tražiti saglasnost Agencije za borbu protiv korupcije za obavljanje još jedne funkcije, izjavila danas predsednica Ustavnog suda Bosa Nenadić.
„Mi smo samo rekli 'Dajte da malo zastanemo s postupkom', postavili rok od 30 dana Skupštini da se izjasni da li je ta odredba saglasna Ustavu i tek posle toga će se Ustavni sud izjasniti o ustavnosti te odredbe. Ustavni sud ne odlučuje o tome da li je moguće istovremeno obavljanje dve funkcije jer to nije u njegovoj nadležnosti“, rekla je Bosa Nenadić posle sastanka s predsednikom Ustavnog suda Slovenije Jožom Tratnikom.
Ona je dodala da je sud doneo samo privremenu meru, kojom nije obustavio primenu zakona, već izvršenje pojedinačnih akata i radnji koje su donete na osnovu te sporne odredbe.
Prema njenim rečima, Ustavni sud nijednog momenta nije odlučivao o tome da li pojedini nosioci javnih funkcija mogu vršiti i neku drugu funkciju jer su to, kako je rekla, pitanja za koja su nadležne Skupština kao zakonodavac i Agencija za borbu protiv korupcije, koja taj zakon primenjuje.
„Ono što se Ustavni sud samo zapitao, a još nije odlučio, jeste da li su u isti položaj zakonom stavljena lica iz člana 28. i člana 82, dakle lica koja će se obraćati Agenciji za vršenje još jedne funkcije od momenta kad je zakon počeo da se primenjuje i lica koja su zatečena u obavljanju više od jedne funkcije. Da li i ona mogu da se obrate takođe Agenciji? Da li mogu ili ne da obavljaju dve funkcije, to je stvar zakonodavca, ako on odluči da napravi izuzetak, i stvar je Agencije koja primenjuje zakon u konkretnim slučajevima“, rekla je Bosa Nenadić.
Ustavni sud Srbije je prošle nedelje pokrenuo postupak za ocenu ustavnosti spornog člana Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, a do konačne odluke funkcioneri će na osnovu prava stečenog pre stupanja na snagu zakona moći i dalje da obavljaju više javnih funkcija.
Predlog za ocenu ustavnosti spornih odredbi Ustavnom sudu su 20. aprila podneli Milenko Filipović, poslanik Demokratske stranke, Milivoj Vrebalov iz Liberalno-demokratske partije i poslanik Socijalističke partije Srbije Živorad Smiljanić.
Neophodne izmene zakonodavstva za efikasnije ustavne sudove
Bosa Nenadić i i predsednik Ustavnog suda Slovenije Joža Tratnik ocenili su danas da su u obe države neophodne izmene zakonodavstva koje će omogućiti efikasnije postupanje tih sudova po ustavnim žalbama.
Najveći broj ustavnih žalbi vezan je, kako su rekli, za zaštitu ljudskih sloboda i prava, a po statističkim podacima da Srbija i Slovenija su među 10 držaava sa najvećim brojem predstavki pred sudom u Strazburu.
"Naše dve zemlje spadaju medju 10 država koje imaju najveći broj predstavki pred sudom u Stazburu u odnosu na broj stanovnika", rekla je Bosa Nenadić.
Jedna trećina predstavki građana Srbije odnosi se, kako je navela, na povrede suđenja u razumnom roku, ali i na povrede prava na pravično suđenje, kao i povrede radnih prava.
Ona je navela da je od donošenja Ustava 2006. godine Ustavnom sudu Srbije podneto 7.150 žalbi, a samo u pet meseci ove godine 2.350 žalbi.
"Neophodno je što pre doneti izmene zakona o Ustavnom sudu koje će omogućiti efikasniji rad po ustavnim žalbama", istakla je Nenadić, navodeći da bi u suprotnom moglo da dođe do zagušenja.
Joža Tratnik je rekao da je broj žalbi Ustavnom sudu Slovenije od 2004. do 2006. godine narastao do brojke od 6.000, ali da se nakon donošenja zakona 2007. godine, kojim su utvrđeni kriterijumi za podnošenje žalbi, taj broj smanjio.
On je naveo da građani Slovenije podnose žalbe sudu u Strazburu u najvećoj meri zbog dugog trajanja postupaka pred sudovima ali i povreda iz oblasti stanarskih prava i denacionalizacije.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: