Na današnji dan, 26. maj
26. maj 2010. | 09:20
Izvor: Beta
Umrli sveti Avgustin, sveti Bid, Palacki, Hajdeger i Krasavina, rođeni Gonkur i Kadar, usvojen Zakon o univerzitetu
604. Umro Sveti Avgustin, prvi kenterberijski nadbiskup i osnivač hrišćanske crkve u Engleskoj. Papa Grgur I poslao ga 596. s 40 benediktinaca da utemelji hrišćanstvo i poveže Englesku s Rimom. 597. osnovao Kenterberijsku nadbiskupiju.
735. Umro engleski istoričar i kaluđer sveti Bid, autor prve istorije Engleske. Njegova "Crkvena istorija engleskog naroda", pisana na latinskom, najvažniji je izvor anglosaksonske istorije od I do VI veka.
1521. Rimsko-nemački car Karlo V, kao izvršilac papske ekskomunikacije, doneo Vormski edikt, kojim su Martin Luter, osnivač protestantizma u Nemačkoj, i njegovi sledbenici prognani.
1659. Aurangzeb, veliki mogul Indije, zvanično stupio na presto koji je uzurpirao zbacivši oca i smaknuvši braću.
1805. Napoleon Bonaparta u milanskoj katedrali krunisan za kralja Italije.
1822. Rođen francuski pisac Edmon Gonkur. Njegovim zaveštanjem, posle njegove smrti, 1896, osnovana Akademija Gonkur,
1896, koja od 1903. svake godine nagrađuje najbolji roman francuske literature.
1851. U Londonu počeo prvi moderni međunarodni šahovski turnir, koji je 15. jula, u konkurenciji 16 igrača, završen trijumfom nemačkog majstora Adolfa Andersena.
1865. Predajom generala Kirbija Smita u Šrevenportu kod Nju Orleansa u Lujzijani prestao poslednji oružani otpor južnjačke vojske u Američkom građanskom ratu, mesec i po dana pošto je Konfederacija potpisala kapitulaciju.
1868. Obešen irski nacionalista Majkl Baret, zbog bombaškog napada u Londonu. Poslednje javno smaknuće u Engleskoj.
1876. Umro češki istoričar i političar František Palacki, organizator i predsednik Sveslovenskog kongresa 1848. i jedan od osnivača Matice češke. Zastupao ideju austro-slavizma i zalagao se za federativno preuređenje Austro-Ugarske.
1896. Nikola II Romanov krunisan za cara Rusije.
1912. Rođen mađarski političar Janoš Kadar, lider mađarskih komunista i predsednik vlade 1956, posle antisovjetskih demonstracija i oružane pobune u Mađarskoj, ugušenih intervencijom sovjetskih trupa.
1923. Održana prva motociklistička trka 24 časa Le Mana.
1942. U Londonu potpisan britansko-sovjetski ugovor o punoj saradnji u Drugom svetskom ratu i posle njegovog okončanja.
1955. U Beograd doputovala delegacija SSSR-a na čelu s prvim sekretarom CK KP SSSR-a Nikitom Hruščovim. Prva zvanična poseta predstavnika SSSR-a Jugoslaviji od 1948. Na kraju razgovora potpisana Beogradska deklaracija, kojom su normalizovani međudržavni odnosi.
1966. Britanska Gijana postala nezavisna država u okviru Britanskog komonvelta.
1972. U Moskvi potpisan prvi sporazum SSSR i SAD o ograničenju strateškog nuklearnog naoružanja.
1976. Umro nemački filozof Martin Hajdeger, jedan od najuticajnijih filozofa XX veka, profesor univerziteta u Frajburgu.
1978. Umrla ruska balerina Tamara Platonovna Krasavina, uz Anu Pavlovu i Vaclava Nižinskog jedna od najvećih zvezda Ruskog baleta Sergeja Đagiljeva.
1991. Zvijad Gamsahurdija izabran za predsednika Gruzije.
1991. Austrijski putnički avion pao na oko 160 kilometara severno od Bangkoka. Poginula sva 223 putnika i člana posade. Među poginulima tri Jugoslovena.
1997. Australijski premijer Džon Hauard izvinio se desetinama hiljada Aboridžina koji su u prošlosti, zbog sprovođenja politike asimilacije, oteti roditeljima.
1998. Uprkos protivljenju profesora i studenata, Skupština Srbije usvojila Zakon o univerzitetu, kojim je Vlada ovlašćena da postavlja rektora, dekane, univerzitetske i fakultetske upravne i nadzorne odbore. Policija rasterala studente i profesore koji su zbog toga protestovali ispred zgrade Skupštine. U naredne dve godine 180 profesora napustilo Beogradski univerzitet.
2001. Organizaciju afričkog jedinstva posle 38 godina postojanja zamenila Afrička unija. Cilj promene bila politička i ekonomska integracija 53 afričke države-članice, po ugledu na Evropsku uniju.
2002. Francusko-poljski režiser Roman Polanski osvojio Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Kanu za film Pijanista.
2003. U padu ukrajinskog aviona blizu Crnog mora, kod grada Trabzona, poginula 62 pripadnika španskih mirovnih trupa, koji su se vraćali iz Avganistana i 13 članova posade.
2004. Vlada Sudana i pobunjenici sudanske Narodne oslobodilačke armije potpisali u Keniji dogovor o podeli vlasti i upravljanju u strateškim oblastima oko kojih su se borili.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: