AI: Srbija učinila pomak u procesuiranju ratnih zločina
27. maj 2010. | 13:15
Izvor: Beta
Srbija je postigla izvestan napredak u procesuiranju ratnih zločina pred domaćim sudovima, ali i dalje postoje problemi kad je reč o diskriminaciji manjina, uslovima u zatvorima i položaju aktivistkinja za ljudska prava, ocenjuje Amnesti internešenel.
"Srbija je postigla izvestan napredak u procesuiranju ratnih zločina pred domaćim sudovima. Diskriminacija manjinskih zajednica i dalje je prisutna u Srbiji i na Kosovu, gde ima i međuetničkog nasilja", navodi se u delu godišnjeg izveštaja koji se odnosi na Srbiju, uključujući Kosovo.
Amnesti podseća na pozitivan izveštaj glavnog haškog tužioca Serža Bramerca iz decembra 2009, nakon čega je EU deblokirala Prelazni sporazum sa Srbijom. Srbija je tad podnela zahtev za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU što zavisi od odluke o odmrzavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Napredak zavisi od hapšenja preostala dva haška begunca Ratka Mladića i Gorana Hadžića, piše AI.
U izveštaju se podseća i da je Srbija usvojila Zakon protiv diskriminacije, ali i da je Parada ponosa otkazana.
Podseća se i na preporuke savetodavnog komiteta Saveta Evropa da pravosudni sistem treba da bude efikasniji u slučajevima diskriminacije manjina i da je potrebno preduzeti mere za izdavanje dokumenata i borbu protiv diskriminacije Roma u različitim oblastima.
U Srbiji su, navodi se u izveštaju, ugrožene žene koje se bave ljudskim pravima, a posebno one žene koje se bave ratnim zločinima, pravdom u tranziciji i korupcijom. One su izložene stalnim pretnjama, medijskim napadima i zlonamernim proganjanjima, piše AI i dodaje da su vlasti propustile da ih zaštite.
Amnesti navodi pozivajući se na izveštaj Evropskog komiteta za sprečavanje torture da su loši uslovi u zatvorima, posebno u Centralnom zatvoru u Beogradu.
Kad je reč o situaciji na Kosovu, Amnesti navodi da je policijska i pravosudna misija EU preuzela od UNMIK-a deo odgovornosti i ukazuje na loše uslove u zatvorima na Kosovu.
Na Kosovu je i dalje prisutna diskriminacija Roma i potrebno je primeniti plan o integraciji Roma, Aškalija i Egipćana, dodaje AI.
Amnesti takođe ukazuje da je i dalje prisutno međuetničko nasilje posebno u Kosovskoj Mitrovici i izveštava o prisilnom vraćanju izbeglih uključujući Rome iz evropskih zemalja na Kosovo.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: