Tadić: Đorđević nije uticao na formiranje opozicije u Crnoj Gori (VIDEO)
27. maj 2010. | 15:12
Izvor: Beta
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas u Beogradu da ne veruje da je njegov savetnik Mlađan Đorđević na bilo koji način uticao na formiranje opozicije u Crnoj Gori i da je Đorđević u Crnoj Gori razgovarao sa predstavnicima srpskih kulturnih institucija.
"Crnogorska opozicija je formirana pre nego što se moj savetnik sreo sa bilo kojim političarem u Crnoj Gori", kazao je Tadić.
"On radi kao moj savetnik za regionalnu saradnju i njegova obaveza je da pomaže srpske institicije, udruženja građana u svim zemljama u regionu gde živi srpski narod i postoje kulturne institucije", kazao je Tadić.
On je dodao da je dramatizacija tog slučaja potpuno besmislena ali je deo balkanske političke prakse.
"Srbija nema nikakvog interesa da upravlja političkim procesima u Crnoj Gori. Srbija nema nikakvog interesa da se ponovo integriše sa Crnom Gorom. Kada bih ja kao predsednik predložio to građanima Srbije na referendumu, oni bi to odbili", kazao je Tadić.
On je dodao da EU to prepoznaje i da takve tvrdnje služe u predizbornoj kampanji, kao i da su "očigledno dale rezultat na lokalnim izborima u Crnoj Gori".
Tadić je dodao i da će nastaviti politiku dobrosusedskih odnosa za koju je, kako je kazao, zainteresovan i porodično i lično.
Crnogorski premijer Milo Đukanović izjavio je ranije da je Đorđević okupljao i finansirao opoziciju u Crnoj Gori i da će za to ponuditi dokaze, ako ih zatraže nadležne institucije.
Silajdžić je dobrodošao
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da ne zna kada će predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Haris Silajdžić posetiti Beograd, ali je dodao da veruje da će to biti ubrzo.
"Silajdžić je uvek dobrodošao u Srbiju kao i svaki regionalni lider", kazao je Tadić novinarima nakon Kongresa Saveza samostalnih sindikata u Beogradu.
Povodom namere predsedavajućeg Predsedništva BiH da u Beogradu poseti Iliju Jurišića koji izdržava zatvorsku kaznu zbog učešća u napadu na vojnike JNA u Tuzli, 1992, Tadić je rekao da ima "vrlo negativan stav prema svima koji su osuđeni za ratni zločin".
Istovremeno je ocenio da je "populističko ponašanje, kao što je dočekivanje optuženih ili oslobođenih, neproduktivno i ne doprinosi politici pomirenja i razumevanja na Balkanu".
"Smatram lošom praksom da mi pokazujemo naš patritizam time što ćemo se susretati sa osuđenima i optuženima", kazao je Tadić i dodao da sudovi treba da kažu da li je neko kriv i da treba omogućiti saradanju regionalnih sudova jer svi koji su optuženi nisu i krivi.
Predsednik Srbije negirao je navode da je Srbija tražila od Ankare da ubedi Silajdžića da poseti Beograd.
"Nemamo mi takav odnos ni sa Turskom, ni sa BiH. Trilateralni susreti služe da se pokrenu procesi saradanje, da se ukaže i na zajedničku istoriju i mogućnost da zajednički radimo na rešavanju mnogih problema", kazao je.
Tadić je rekao da je Srbija spremna da sa legitimnim predstavnicima BiH rešava svaki problem i da im ne treba posrednik u tom poslu.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: