Stejt department: Srbija čini napore za suzbijanje trafikinga
15. jun 2010. | 10:11
Izvor: Beta
Srbija spada u grupu zemalja koje ne ispunjavaju u potpunosti minimalne standarde za sprečavanje trgovine ljudima, međutim čini značajne napore da to uradi, navodi se u godišnjem izveštaju Stejt departmenta o trgovini ljudima u svetu za 2010. godinu.
Srbija je u izveštaju označena kao zemlja koja predstavlja polaznu, tranzitnu i odredišnu tačku trgovine muškarcima, ženama i devojkama sa kojima se trguje bilo unutar zemlje bilo u inostranstvu za potrebe seksualne eksploatacije i prinudnog rada.
Prema izveštaju, strane žrtve nađene u Srbiji dolaze uglavnom iz istočne Evrope i centralne Azije, iako su identifikovane i dve žrtve iz Dominikanske Republike tokom prošle godine, koju obuhvata izveštaj.
U izveštaju se navodi da se deca, uglavnom Romi, i dalje seksualno iskorišćavaju, prisiljavaju na brak ili prosjačenje po ulicama. Državljani Srbije i dalje predstavljaju većinu žrtava identifikovanih 2009. godine, kaže se u dokumentu.
Vlada Srbije ostvarila je važan napredak u svojim naporima za suzbijanje trafikinga tokom 2009. godine, ocenjuje se u izveštaju.
Tokom 2009. godine vlada je prijavila sprovođenje najmanje 51 istrage o prestupima vezanim za trgovinu ljudima, 42 slučaja se našlo pred sudom i 40 prestupnika je osuđeno, od kojih je većina dobila kazne između dve i četiri godine zatvora.
Navodi se da je vlada razvijala i sprovodila zvanične procedure za identifikaciju žrtava trgovine ljudima, odvojila sredstva za dva skloništa nevladinih organizacija, uvela jače kazne za trgovce ljudima i pojačala napore da spreči trafiking.
Međutim, ističe se da su kazne za počinioce trgovine ljudima i dalje po pravilu niske i da se izdvajaju nedovoljna sredstva za nevladine organizacije zadužene za pružanje usluga žrtvama, kao i da su obezbeđena nedovoljna sredstva za rehabilitaciju i reintegraciju žrtava.
Za Srbiju se predlažu institucionalne reforme kojima bi se obezbedilo da trgovci ljudima kojima se sudi dobiju odgovarajuću kaznu koja odražava tešku prirodu prestupa.
Takođe se predlaže da se sprovedu sudski postupci kao i da se osude i kazne sve vrste trgovine ljudima, a da se kazne i zvaničnici koji u tome učestvuju i olakšavaju trgovinu ljudima.
Predlaže se povećanje finansiranja NVO koje pružaju pomoć žrtvama i obezbeđuju njihovu rehabilitaciju.
U izveštaju se naglašava da je Vlada Srbije ostvarila značajan napredak u unapređenju zakona protiv trgovine ljudima i nametanju strožih kazni za neke prestupnike tokom perioda koji obuhvata izvestaj.
Posebno se ističe da je u avgustu 2009. vlada usvojila amandmane na krivični zakon kojim se povećava kazna za prestupnike trafikinga na tri do 12 godina zatvora, sa prethodnih dve do 10 godina zatvora.
Ove kazne su dovoljno stroge i u skladu sa sa kaznama za druga ozbiljna krivična dela kao što je silovanje, ocenjuje se u izvestaju. Takođe je povećana minimalna kazna za trgovinu decom sa tri na pet godina.
Vlada Srbije je prema izveštaju napravila određeni napredak u zaštiti žrtava trafikinga i značajno popravila svoj kapacitet identifikacije žrtava trafikinga 2009. godine.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: