Građani treba da podrže učešće u mirovnim misijama
16. jun 2010. | 14:08
Izvor: Beta
Učešće Srbije u multinacionalnim operacijama širom sveta od izuzetnog je ekonomskog i političkog značaja i zato je važno da građani na pravi način budu informisani i da podrže mirovne misije, ocenjeno je u današnjoj raspravi u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku.
Poslanik i član skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost Vlajko Senić istakao je da građani treba da znaju koliko je važno da se vojska prilagodi realnosti u svetu jer bezbednost više nije deljiva kategorija, već je potpuno prirodno zajedničko angažovanje, i da se tema učešća u multinacionalnim operacijama izdvoji od pojedinačnih misija.
Podsećajući na odluku o vojnoj neutralnosti Srbije, Senić je rekao da Srbija treba da se okrene političkoj budućnosti i da učešćem u Partnertstvu za mir sagleda koje sve benefite dobija, a šta eventualno gubi, i da na osnovu toga promeni stav i pridruži se NATO-u.
"Velika većina poslanika u parlamentu podržava učešće u mirovnim operacijama i to je veliki korak napred", rekao je Senić i naznačio da će Skupština Srbije ovih dana usvojiti plan odluke o učešću Srbije u mirovnim misijama.
Načelnik Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane Petar Bošković rekao je da je učešće u mirovnim misijama sada na dobroboljnoj osnovi i da učesnici po povratku mogu da očekuju benefite u profesionalnoj karijeri.
"Vojska nema dileme da treba učestovati u mirovnim misijama i veliki broj pripadnika se javlja da bude deo tima", rekao je Bošković i ukazao da su mnoge zemlje imale mnogo koristi na političkom planu zbog velikog učešća, kao što je, na primer, Rumunija prilikom procesa ulaska u EU.
On je rekao da su vojni lekari u Čadu bili u misiji u okviru norveškog kontigenta, a da je potom Norveška poklonila jednu bolnicu Vojnomedicinskoj akademiji.
Bošković je rekao da građani Srbije treba da znaju sve prednosti i mane takvog angažovanja i da podrže svaku misiju u koju idu pripadnici vojske i policije.
"Podrška građana je važna i na političkom planu, kako bi političari donosili prave odluke, uz podršku naroda", rekao je Bošković.
Do sada je Ministarstvo odbrane angažovalo 181 pripadnika u mirovnim misijama od kojih su 23 žene.
Pripadnici Vojske Srbije bili su angažovani u šest mirovnih misija - Istočnom Timoru, Liberiji, Obali Slonovače, Burundiju, Kongu i od prošle godine u Čadu. Ove godine planirane su dve nove misije – u Libanu i na Kipru.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: