Finansijske istrage u predmetima Škorpioni i Ćuška
18. avgust 2010. | 15:15
Izvor: Beta
Tužilaštvo za ratne zločine pokrenulo je finansijsku istragu protiv 22 osobe u predmetima "Škorpioni" i "Ćuška" zbog sumnje da poseduju znatnu imovinu prosteklu iz krivičnog dela ratnog zločina.
Ovo je prvi zahtev za oduzimanje imovine osobama koje su osumnjičene ili osuđena za ratne zločine, a odnosi se na četvoro okrivljenih u predmetu "Škorpioni" i 18 u predmetu "Ćuška".
Pred Posebnim Odeljenjem Višeg suda u Beogradu i pred Apelacionim sudom završen je postupak protiv petorice pripadnika jedinice "Škorpioni", u kojem su Slobodan i Branislav Medić osuđeni na višegodišnje kazne zatvora zbog zločina u Trnovu.
Slobodan Medić komandant te jedinice pravosnažnbo osuđen na 20 godina zatvora izjavio je tokom suđenja da je sve vreme dok je primao platu od 300 nemačkih maraka, a u Tužilastsvu navode da ispituju kako je Medić kupio ili pomogao da se kupi 30 kuća za vreme komandovanja jedinicom.
Tužilaštvo navodi i da su osumnjičeni iz predmeta Ćuška pretresali albanske kuće, pljačkali ih i palili, a od stanovništva su oduzimali gotov novac, zlatan nakit, satove i druge dragocenosti.
Podatke na osnovu kojih je pokrenuta finansijska istraga u premetu "Ćuška" tužilaštvo je pribavilo na osnovu svedočenja žrtava.
Žrtve su, kako navode u Tužilaštvu, bile primoravane da na ćebe ispred pripadnika jedinice "Šakali" stave sve što imaju, oduzet im je novac i nakit, a dokumenta su cepana, oduzeti su automobili marke Mercedes BMW, traktori, kamioni...
Finansijske istrage vezane za imovinu koja je stečena krivičnim delima ratnog zločina odnose se na imovinu počinilaca koja se nalazi i u BiH, Hrvatskoj i u Crnoj Gori.
U Tužilaštvu najavljuju i mogućnost pokretanja finansijske istrage i protiv osuđenih za zločin na "Ovčari" i u predmetu "Zvornik".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: