Rebalansom više novca za poljoprivredu (VIDEO)
26. oktobar 2010. | 11:49 12:57
Izvor: Beta
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da će rebalansom budžeta biti izdvojena značajna suma za podsticaj poljoprivrede, posebno mlečnog govedarstva.
"Vođenjem razvojne politike, ali i socijalno odgovorne, nećemo dozvoliti da mala gazdinastava, koja su osnova poljoprivrede u EU, budu ugrožena", rekla je predsednica Skupštine na Drugoj nacionalnoj konferenciji o perspektivama razvoja agrobiznisa Srbije u 2011.
Ona je rekla da je poljoprivreda najveći potencijal razvoja Srbije i jedina koja je ostvarila pozitivne rezultate u 2009. i na koju ekonomska kriza nije bitno negativno uticala.
Đukić Dejanović je dodala da je EU doprinela razvoju poljoprivrede otvaranjem tržišta za proizvode iz Srbije, što je omogućilo povećanje plasmana srpskih poljoprivrednih proizvoda i smanjenje spoljnotrgovinskog i platnog deficita.
Ona je podsetila da je Skupština Srbije dala incijalni podsticaj poljoprivredi usvajanjem 31 zakona iz oblasti poljoprivrede u prethodne dve godine i istakla da će nastaviti da na taj način utiče na povoljnije privređivanje agrara.
Poljoprivreda trenutno jedino rešenje za Srbiju
Ministar poljoprivrede Srbije Saša Dragin izjavio je danas da poljoprivreda nije generator krize već trenutno jedino rešenje za Srbiju.
Najbolji pokazatelj da agrarni budžet treba da bude veći je to što dinar uložen u poljoprivredu državi vraća pet dinara a u pojedinim kulturama i deset, rekao je Dragin otvarajući Drugu nacionalnu konferenciju o perspektivama razvoja agrobiznisa Srbije u 2011.
Sa limitiranim sredstvima, kako je istakao, postignuto je mnogo ali nedovoljno i zbog toga rebalansom budžeta treba da se povećaju davanja za poljoprivredu, pre svega za stočarstvo odnosno mlečno govedarstvo.
Dragin je naglasio da je poljoprivreda već iskorišćena razvojna šansa Srbije, na šta ukazuju i prethodne dve godine.
On je naveo da je prošle godine izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda vredeo dve milijarde dolara a suficit je bio 650 miliona i istakao da, osim vojne industrije, nijedna druga grana u Srbiji ne može da se pohvali takvim rezultatima.
Ministar poljoprivrede očekuje da će ove godine izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda biti najmenje tri milijarde dolara.
On je kazao da treba da budemo zadovoljni postignutim rezultatima u poljoprivredi ali ne i distribucijom zarada u toj oblasti.
Dragin je ukazao na značaj udruživanja poljoprivrednika kako bi zajedno mogli da utiču na državu i otkupljivače i naglasio da će im država u tome pomoći.
On je takođe kazao da je Ministarstvo poljoprivrede revidiralo predlog strategije razvoja poljoprivrede sa pet na deset godina i dodao da je izrada te strategije u završnoj fazi.
Ministar je rekao i da bi trebalo intenzivirati poljoprivrednu proizvodnju u Srbiji jer je cena hrane na svetskom trzištu sve veća.
Drugu nacionalnu konferencija o perspektivama razvoja agrobiznisa Srbije u 2011. organizovalo je Udruženje novinara za poljoprivredu Agropres u saradnji sa USAID Agrobiznis projektom.
Uvoz mesa protiv domaće proizvodnje
Ministar poljoprivrede Saša Dragin izjavio je da je da bi liberalizacija uvoza mesa direktno ugrozila domaću poljoprivredu.
Dragin je rekao da se „apsolutno“ ne oseća odgovornim za smanjen stočni fond u Srbiji.
On je dodao da je priča o trenutnoj nestašici mesa u zemlji posledica delovanja uvoznog lobija.
"Svako ko preporučuje liberalniji uvoz na uštrb kvalteta je neko ko lobira zarad većeg profita, a sa druge strane neodgovorno se ponaša prema stočnom fondu", kazao je Dragin.
On je naglasio da je, kao rezultat mera koje je Ministarstvo poljoprivrede preduzelo u prethodnom periodu, zabranjen uvoz mesa lošeg kvaliteta u Srbiju, po damping cenama, a koje bi ugrožavalo domaću proizvodnju.
"Tokom protekle dve godine prvi put u zadnjih 20 godina cena svinjskog mesa u zemlji je bila stabilna", dodao je Dragin.
Dragin je kazao da se sa mesom ponavlja ista situacija kao nedavno sa jestivim uljem, kada je plasirana "čitava priča o nestašici ulja", a bilo je dovoljno ulja ne samo za domaće potrebe, već i izvoz.
"Imamo uvozni lobi koji vrši svakodnevne pritiske na Minisatrstvo da se liberalizuje uvoz mesnih proizvoda . Ukoliko to uradimo, direktno ćemo ugroziti našu poljoprivrednu proizvodnju i naše stočare", rekao je Dragin.
Dragin je kazao da je trenutno stanje u stočarstvu posledica dugoročno pogrešno vođene politike, koja može da se ispraviti jedino povećanjem agrarnog budžeta.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: