Rekordni pad spoljnotrgovinskog viška
22. januar 2009. | 14:38
Izvor: Beta
Grad: Tokio
Japanski izvoz potonuo je rekordnom brzinom u decembru, potisnut svetskom finansijskom krizom koja je ugušila potražnju u svetu za japanskim automobilima i drugim proizvodima.
Izvoz je pao u trećem uzastopnom mesecu za 35 odsto u odnosu na decembar 2007, na 4.830 milijardi jena (54,27 milijade dolara), saopštilo je danas ministarstvo finansija u Tokiju.
Predhodni rekordni pad, od 26,7 odsto, zabeležen je u novembru. Čak je potražnja na tržistima regiona u razvoju, koja je ranije delom dopunjavala smanjene prodaje u SAD i Evropi, pala.
Jak jen je takođe doprineo nevoljama izvoznika. Pre godinu dana dolar je vredeo 113 jena a danas oko 90, što japanske prozivode čini daleko skupljim.

-1,88%
3,86%
ŠTAMPA
11:05 | 
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: