
Dejan Šoškić, guverner NBS-a
Kurs ne sme da koči izvoz
Autor: Milan Ćulibrk, Snežana Krivokapić
Foto: Saša Čolić
Treba izbeći apresijaciju dinara koja nije utemeljena na rastu produktivnosti rada i konkurentnosti domaće privrede. Dakle, devizni kurs ne bi trebalo da sprečava razvoj izvozno orijentisane privrede. Nakon odmrzavanja penzija i plata u javnom sektoru vrlo je verovatan inflatorni pritisak, ne samo zbog povećane tražnje, već i zato što će rast cene rada pojačati i troškovni pritisak na cene. Tek nakon ulaska Srbije u EU otvara se i mogućnost razgovora o pristupanju zoni evra, čemu prethodi i fiksiranje kursa u odnosu na evro u određenom vremenskom periodu. I NBS-u, ali i dugoročnom interesu zemlje i građana, najviše bi odgovarao izbalansiran budžet, koji se zasniva na realnim prihodima države bez dodatnog zaduživanja.
Rast inflacije iznad ciljanog nivoa, po pravilu, izaziva reakciju NBS-a u smislu uvođenja mera restriktivne monetarne politike.
Ipak, verujemo da u ovom trenutku nema potrebe za korekcijom nivoa ciljane inflacije i da će ona do kraja godine ostati u koridoru od šest plus-minus dva odsto, ističe u intervjuu za Bankar Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije. On podseća da je krajem avgusta, mereno indeksom potrošačkih cena, inflacija bila 6,6 odsto na godišnjem nivou, a ciljana inflacija za isti period 6,7 odsto. Dakle, ističe Šoškić, ostvarena inflacija bila je gotovo identična ciljanom nivou.
Da biste pročitali članak, morate biti pretplatnik.
Prijavite se svojim korisničkim imenom i šifrom da biste pristupili ovom tekstu.
Komentari (0)
Unestite tekst komentara: