emg home
U.S. Dept: Serbia continues close counterterrorism cooper Greece: Cutbacks, restructuring announced for national broadcaster Stock markets end turbulent week with more losses Macedonia, Turkey sign agreement on regular air flights The State Department releases "Country Reports on Terrorism 2010" Montenegro: Serbian language or boycott of classes Kuna falls against franc day-on-day, grows week-on-week IMF questions continuing arrangement with BH Maas: We will never put Kosovo recognition as condition for Serbia's EU accession Cooperation between Serbia, Macedonia in field of sport, youth policy Caribbean community member states recognize Kosovo Assistant Minister for KiM ends his visit to province Assad must have time for reforms – Moscow Al Qaeda remains top terror threat 150 foreign rioters to be expelled from UK Libyan rebels capture city of major importance Macedonia should join NATO, Skopje and Athens can reach a compromise - former NATO chief Traian Basescu: We must decide quickly if we are going to create "United States of Europe" or not
RSS

WikiLeaks publishes 822 secret documents on Albania

30. November 2010. | 06:21

Source: Alsat

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

WikiLeaks is shocking the world, but it will help Albania in finding the truth on the influences that its neighbors have had in its domestic and foreign policy.

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

“I am convinced for one thing… during that time, we had for sure foreign intervention. Things were not organized only from the inside. Nobody could have given the events of ’96 such a great importance if it was not for foreign support. But the details on how this was made possible are not yet clear. Nevertheless, they belong to the past and they should not have any influence in the actual relations. But of course, we should take notes,” said historian Sabri Godo.

When asked about a clear American influence when rejecting the Sea Border Agreement with Greece, Godo said that “I would not be surprised by an indirect American influence. This is related to general strategic interests and to the policy that is followed by a certain country. In any case, America has supported our interests. This will provoke a debate, which will include the entire world. I consider it as a beneficial thing and maybe the governments will face difficulties because those who don’t know the past are destined to repeat their mistakes.”

Share:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Enter text:

30. November 2010. 16:15:43

| Ime

0

Po nese del ne drite se depot ne shqiperi i hapi Sali Berisha nepermjet Kryetareve te Keshillave te Rretheve te asaj kohe cmbetet per tu bere?

30. November 2010. 16:46:54

| Ime

4

Pas gjith kesaj qe po ndodh me Wikileak duhet ne Shqiperaret te mos biem Ne ndonje grack e dikujt, duhet ta ndihmojm njeri tjetrin dhe ta ruajm identitetin tone kombetar, ne jemi popull i lasht jemi pasardhes te ilireve, te mos na cenohet e drejta jone kombetare, dikush nga Europa plak, Europa Shtrig ka shtyr Dhe ka shpith diqka te keqe per kombin tone, asnjere Europa dhe Bota e Moderuar nuk na e ka njohur Lidhjen e Prizerenit ku kemi qen te kompletuar , po e shkateruan dhe e ndam Shqiperin Ne shume pjes, Ku eshte tani Qameria, Presheva, Plav e Guci, Shqipetaret ne Ulqin , Shqipetaret nga Maqedonia, na kan ndar shume keq dhe vellezer e motra tani Ne turqi jetojn 5 milion Shqipetare te dubar ne kohen e Rankoviqit, kjo e vertet neve na duhet e pamundur eshte qe te mbetemi kaq mbrapa Europes, ndersa nga Perandoria Otomane (turqia) Europen e shpetoj i madhi i Shqipetareve Gjergj Kastriot Skenderbeu, me respekt Bashkim Reqi nga Londra, mund te komentoni edhe FaceBook-un tim, add Bashkim Reci

30. November 2010. 16:47:26

| sss

0

shum mir ua bot

30. November 2010. 16:49:16

| Ime

0

kemi gjithe jeten qe na jane bere prapaskena,por mbase tani te mesojme te verteten.Sa per politikanet ketu tek ne nuk u hyn gje ne kembe,por ne ndonje vend tjeter kjo do te meret me seriozisht.

30. November 2010. 16:48:24

| Ime

0

Politikant ton Jan te shitur ne greqi I love America mos te ishte america e falen deti grekut posht greqija posht greqija e Jani te dalim ne protesta kunder politikanve ton dhe kunder greqis

30. November 2010. 16:53:57

| Ime

3

tani do dalin te vertetat se sa ja kane dashur te miren ketij vendi dhe te gjitha padrejtesite qe i jane bere te gjithe shqipetarve nder shekuj si nga bota dhe nga politika qe bejen keta morrat tone qe bejne pazar me shqiperine sikur te ishte mall pa zot jo o qeveritare nuk eshte ne shitje shqiperia se nuk e lejuan te paret tane qe kane lene kockat dhe ju e gjetet gati dhe e perdoret per interesa vetjake dhe personale per te mbushur llogarite tuaja po vjen dita gjykimit dhe kush ka abuzuar me kete vende dhe ka beshtyre mbi gjakun qe eshte derdhur per cdo centimeter te ketij vendi te mrekullueshem historia do ta denoje dhe zoti do marri hak .

30. November 2010. 17:00:24

| Ime

0

Mire e ke o Z Bashkim qe Evropa na ka ndare por dhe ne nuk jemi dhe aq te pafajshem, se shitemi per nje kolltuk,poshte tradhetaret. te fala nga VLORA.

30. November 2010. 17:16:01

| lme

1

nuk me pritet sa te puplikohen te gjitha. te shofim se ku do shkojn plerat

30. November 2010. 18:48:27

| ime

0

tani do te njifen dhe me mire politikanet

30. November 2010. 18:49:16

| Ime

0

me ne fund te vertetat do te dalin ne shesh dhe te gjith do marrin vesh c'poshtersina behen

<<

15. August - 21. August 2011.

>>