emg home
RSS

WikiLeaks publishes 822 secret documents on Albania

30. November 2010. | 06:21

Source: Alsat

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

WikiLeaks is shocking the world, but it will help Albania in finding the truth on the influences that its neighbors have had in its domestic and foreign policy.

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

“I am convinced for one thing… during that time, we had for sure foreign intervention. Things were not organized only from the inside. Nobody could have given the events of ’96 such a great importance if it was not for foreign support. But the details on how this was made possible are not yet clear. Nevertheless, they belong to the past and they should not have any influence in the actual relations. But of course, we should take notes,” said historian Sabri Godo.

When asked about a clear American influence when rejecting the Sea Border Agreement with Greece, Godo said that “I would not be surprised by an indirect American influence. This is related to general strategic interests and to the policy that is followed by a certain country. In any case, America has supported our interests. This will provoke a debate, which will include the entire world. I consider it as a beneficial thing and maybe the governments will face difficulties because those who don’t know the past are destined to repeat their mistakes.”

Share:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Enter text:

01. December 2010. 21:06:23

| Ime

0

a jane publikuar ato dokumentet per shqiperine , nq.se po,
kush do nai japi ndonjeri nga ju ?

01. December 2010. 21:06:27

| Ime

0

good job

01. December 2010. 22:07:51

|

0

Populli shqiptar po vuan nga marrveshjet dashakeqe mbi kurrizin e tij.

01. December 2010. 22:08:18

| Ime

0

po cte verteta te mesojme ne more???te vertetat jane ditur me kohe,e kush do tju shkule dhemebet atyre???!!!!vetes nuk ja shkulin dot.akoma ju!!!!!

02. December 2010. 05:57:43

| Ime

0

GUYS NO ONE GIVES A SHIT AS ITS BEEN OVER 13YEARS SINCE 1997 HAPPEN AND IF ALBANIAN GOVERMENT WANTED THEY WOULD OF GOT THE ANSWERS BUT THEY DONT, ITS NICE TO KNOW WHAT HAPPEN BUT I DONT THINK WE ARE GONNA KNOW WHAT HAPPEN SO WE HAVE TO GET ON WITH THE FUTURE AND MAYBE HOPE 1 DAY THE TRUTH WIL COME OUT EVENTUALLY. MANY THANKS FOR YOUR OPINION'S

02. December 2010. 05:57:43

| Ime

0

ne gjithmon jemi te infoencuar nga te tjeret sidomos nga ana e politikanve ne interres te ketyre plerave ce na lanen prap pas bote ce tash jane duke na vu kushte.

02. December 2010. 05:57:43

| zoti e mallkoft qreqinnnnn

0

po ne e dim se kush e beri 97 geqija ka ardhe me thas me lek tuj judhan njerzve per protesta ne e dim kyt po pse lodheni kot politikant ton jan te shitur posht greqija bledari nga america bashkim per te gjith shqiptaret

02. December 2010. 05:57:43

| Ime

1

Shqiptar vecanarisht ju te majt, e dij se socialistet presin se mos del dicka per Berishen qe ndodhi ne 1997. Por ju bej thirrje ju te dashur votus mos shikoni mbrapa por gjithmon shikoni perpare se perpara hecet. Berisha me ate kohe ishte edhe politikani i ri edhe ndoshta eka bere dicka me dem, por mendoni mir cfar ndodhi me Kosoven mbas asaj kohe. Edi Rame ndoshta pret dicka me ket rast te ndodh me Berishen por te mjerit ne shqiptaret cdo heqim kur partija socialiste te vij ne pushtet. Edhe sa vjet do na e coni Shqiprin mbrapa. Se ne emigrantet duam te kthehemi ne vendin ton jne dite por jo me drejtus anti atdhetar ne pushtet qe nuk deshirojn te festojn festen e clirimit te vendit vet. Ti zoti RAMA ne emer te popullit shpalesh si armik i popullit dhe jo te jehs ne krye te shqiptarve, kjo nuk duhet te ndodh perseri armiku te udhheq shqiptaret ti cfar ke ber eke ber anti kombtar ai kan syt dhe veshet ne kok kta shqiptar qe votojn per ty dhe te vijn mbrapa per shi dhe balt ne per mitingje.#

E zgjodha kete faqe per te shkruajtur keto komente qe te ken ma shum shanse shqiptaret per ta lexuar ket text.

02. December 2010. 14:46:00

| Ime

0

sido qe te jete e verteta e popullit shqiptar persa i perket vitit 1997, ne duhet te dijme ekzaksisht influencen e popujve fqinje. berisha duhet larguar, eshte koha per nje fillim te ri pa kthim prapa. duhet te behemi edhe ne influencial.

02. December 2010. 14:46:23

| Andi power XD gj

0

Degjoni e verteta eshte se sekretet nuk duhen kur zbuluar prandaj quhen dhe sekrete por ekziston edhe kjo fjale POR me kete mazhorance qe kemi ne shqiptaret fatkeq duhet te njohim cfaredo hapi mbrapsht qe bene dhe te gjykojme.

<<

15. August - 21. August 2011.

>>