emg home
RSS

WikiLeaks publishes 822 secret documents on Albania

30. November 2010. | 06:21

Source: Alsat

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

WikiLeaks is shocking the world, but it will help Albania in finding the truth on the influences that its neighbors have had in its domestic and foreign policy.

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

“I am convinced for one thing… during that time, we had for sure foreign intervention. Things were not organized only from the inside. Nobody could have given the events of ’96 such a great importance if it was not for foreign support. But the details on how this was made possible are not yet clear. Nevertheless, they belong to the past and they should not have any influence in the actual relations. But of course, we should take notes,” said historian Sabri Godo.

When asked about a clear American influence when rejecting the Sea Border Agreement with Greece, Godo said that “I would not be surprised by an indirect American influence. This is related to general strategic interests and to the policy that is followed by a certain country. In any case, America has supported our interests. This will provoke a debate, which will include the entire world. I consider it as a beneficial thing and maybe the governments will face difficulties because those who don’t know the past are destined to repeat their mistakes.”

Share:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Enter text:

30. November 2010. 18:49:37

| Ime

0

te vertetat po dalin dhe ne do marrim vesh c'behet

30. November 2010. 18:53:46

| Ime

0

te dali ca te doje ne sheshe kushe po ruane asjneri si kap dot me dore

30. November 2010. 19:23:10

|

0

e ka thene Faik Konica " Shqiperine e bene idealistet,e shpetuan rastesite dhe e prishen politikanet" keshtu ndodh kur nuk jemi te bashkuar. heroi kombetar GJ.K.SKENDERBEU ka thene "me mire te biesh ne luftim se te ngelesh cjap" duhet bashkim vellezer qe mos te na bejne placke.

30. November 2010. 19:23:38

| Ime

0

Po deshet demokraci kjo eshte demokracia , rendesi ka te mesojme qe keta qe kemi ne krye te qeverise ja duan te miren ketij populli apo jo ?

30. November 2010. 20:44:09

| Ime

0

tani le te shohim lojen e minjve politikane kujt do t`ia lene topin ne dore.
Po ngrihu o popull e shkunde pluhurin nga trupi se po te mbyt po te mer frymen ,ngrehu dhe bjerini ketyre minjve se na shkuen dhe ato zhele qe na kane mbet ne trup,na jane fut ne trup ,ne palce e na pine gjakun.
po qenkan me te zinj se dushmani.

30. November 2010. 20:44:49

| armando

1

e verteta e 1997 eshte organizimi i asaj qe do te ndodhte me von ne kosoven. shqiperia pagoj cmimin per lirin e kosoves. S.Gode kete e di mire.

30. November 2010. 23:10:32

| Ime

0

PERSA I PERKET 97 SKA CFAR TE ZBULOHET ME SEPSE TASHME E DIME TE GJITHE. AJO KRYENGRITJE U NDIKUA SHUME NGA AMERIKANET PER TE RREZUAR SALEN SEPSE AI ESHTE PALLE FARE. DHE SHUME MIRE E PATEN AMERIKANET. PO ATA NUK E DININ SE NE SHQIPTARET JEMI ME PALLA SE SALA DHE E ZGJEDHIM PERSERI ATE SI KRYEMINISTER.

30. November 2010. 23:11:26

| lme

1

populli shqiptar nuk eshte budalla , dhe per kete arsye i presin krahet PLERAT e te njejtit shtet qe i kan detyruar njerzit te duken si kafsh, qe e ben shqiperin te duket si vendi me i keq qe mund te gjendesh e keqja eshte se sado dokumenta te dalin ne siperfaqe besoj se me shume dem do bejn sesa te mira , se perseri ata kromesira qe e detyruan shqiperin te futet ne balt dhe te ndiqen shqiptaret kudo qe ven sikur jan kriminela do bejn perseri punet qe din te bejn ata sa me mire duke mos na dhen kur te drejt sado qe do mundohet populli shqiptar GJITHMON DO NA KEN NE ERESIR DHE DUKE NA FSHEHUR TE DREJTAT TONA SI INDIVIDA TE NJE BOTE QE GJOJA GJITH NJERZIT KAN TE NJEJTA TE DREJTA .

30. November 2010. 23:12:13

| Ime

1

posht greqija posht greqija asht nana e sherrit don me na perqa kosoven dhe veri jug te shqiperis un jam demokrat po jo me sasiun si shti shqiperin ato vetem per garrik nga new york bashkim protesta kunder tradhtarve

30. November 2010. 23:12:32

| Ime

0

everteta do te dal ne shesh shpejt

<<

15. August - 21. August 2011.

>>