emg home
RSS

WikiLeaks publishes 822 secret documents on Albania

30. November 2010. | 06:21

Source: Alsat

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

WikiLeaks is shocking the world, but it will help Albania in finding the truth on the influences that its neighbors have had in its domestic and foreign policy.

Referring to the 822 secret files published in the American website, which mention the name of Albania, historian Sabri Godo thinks that this is the moment where we can finally learn the truth about 1997.

“I am convinced for one thing… during that time, we had for sure foreign intervention. Things were not organized only from the inside. Nobody could have given the events of ’96 such a great importance if it was not for foreign support. But the details on how this was made possible are not yet clear. Nevertheless, they belong to the past and they should not have any influence in the actual relations. But of course, we should take notes,” said historian Sabri Godo.

When asked about a clear American influence when rejecting the Sea Border Agreement with Greece, Godo said that “I would not be surprised by an indirect American influence. This is related to general strategic interests and to the policy that is followed by a certain country. In any case, America has supported our interests. This will provoke a debate, which will include the entire world. I consider it as a beneficial thing and maybe the governments will face difficulties because those who don’t know the past are destined to repeat their mistakes.”

Share:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Enter text:

01. December 2010. 11:06:51

| shpat kasapi

0

shpat kasapi

01. December 2010. 12:07:06

| Ime

0

mendoj se duhen shkulur nga rrenjet po a ka ndonje ta organizoje kete popull te lodhur qe nuk ngre dot krye,,,,duhet organizim ne popull per ti hequr keta plehra hajdute qe na pine gjakun ,,,,,

01. December 2010. 12:08:32

| Ime

0

BESOJ SE ESHTE NJE LOJE AMERIKES!!!!!!!!!!
PER KETE JAM SHUME I SIGURTE,
SHPRESOJ QE EVROPA MOS TE BJERE PRE E KETYRE PROVOKIMEVE,
KJO ESHTE TAMAM LOJA E 11 SHTATORIT..........................
JAM I SIGURT QE ME VONE TE GJITHE DO JEMI ME KETE MENDIM,
................ FALEMINDERIT TE GJITHEVE .........

01. December 2010. 12:13:46

| Ime

0

ishalla del me ne fund e verteta per 97

01. December 2010. 15:44:01

| Ime

0

te tjitha shtetet qe jane kudner wikileak kane dicka per te fshehur, kane nje sekret, dhe wikileaks eshte nje kercenim per keta

01. December 2010. 15:45:50

| Ime

2

mesa di une lajmi i fundit nga sekretet e wikileaks per shqiperine thote qe shqiperia do te bashkohet me kosoven me 2013 dhe shqiperia etnike komplet sic ka qene do te behet me 2015 dhe shteti maqedonas do te shperbehet fare:pjesa perendimore(ilirida) do te bashkohet me shqiperine...lindja do ti shkoje bullgarise dhe nje pjese e vogel e jugut e maqedonise do ti shkoje greqise...tani esht koha qe bota ta mari vesh se kush jane plehrat greke dhe serbe...f..k greece and serbia.SHQIPERI ETNIKE...O SA MIRE ME QENE SHQIPTAR :D

01. December 2010. 15:56:44

| Ime

0

Nuk ka mundesi qe nje njeri i vetem te kete ne dore infrmacine aq te rendesishmeqe permbledh te gjithe globin, dhe ti publikoje papritmas ne inernet, gazeta, televizine etj,!!!
Kjo eshte per te dyshuar se kjo nuk eshte as loje e as degjenerim i qeverise Amerikane, kjo eshte nje pjese e detyres se qeverise amerikane per te mbajtur nen kontroll boten!!!!!! Kshu mendj une te pakten.

Une punoj ne nje shkolle ne Angli si asistente dhe me aq eksperience sa kam dhe me aq sa di une, eshte e pamundur qe informacionet konfidenciale
te bien ne dore te kujtdo...

01. December 2010. 16:01:56

| Ime

0

asgje sdo na sjelli neve kjo, ne perseri te varfer se te varfer. qeverija do haje per neve!!!

01. December 2010. 19:47:05

| Ime

0

Nuk e kuptoni o njerèz! Qè jeni thjesht bateri (vibratorèsh) pèr tè plotèsuar kènaqèsit e grave tè politikanève. Populli ka vuajtur, po vuan, dhe do vuaj, ska si ndodhi ndryshe.

01. December 2010. 19:47:58

| AAAA

0

Shume interesante se si perdoret tecnologjia e infomationit per te ushtruar pushtet public global, rend special, arrogance pushtetti , sfide te tij dhe mbi te gjitha akumulim te parase USD natyrisht tek perandoria amerikane , do te gjynjezohen shume tek wikileaks , do te bejne donacione te forta , kush eshte WikiLeaks ? ndoshta CIA , ndoshta NSN , ndoshta te dyja Agjensite , Kohe krize qarkullimi parash , dohen novacione . Great joke

<<

15. August - 21. August 2011.

>>