emg home
RSS

U Srbiju u 2010. vraćeno oko 1.700 lažnih azilanata

11. februar 2011. | 16:17

Izvor: Beta

U Srbiju je na osnovu sporazuma o readmisiji tokom 2010. godine vraćeno oko 1.700 građana koji su u zemljama EU tražili azil iz ekonomskih razloga, pokazuju podaci Ministarstva za ljudska i manjinska prava Srbije.



Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, u 2010. godini 1.711 građana Srbije vraćeno je na osnovu sporazuma o readmisiji i reč je o ekonomskim migrantima, odnosno o "lažnim azilantima", koji u zapadnoevropske zemlje odlaze u potrazi za boljim životom, navodi se u pisanoj izjavi Ministarstva za ljudska i manjinska prava Srbije dostavljenoj Euraktivu.

Oni su vraćeni u Srbiju pošto je MUP Srbije po skraćenoj i ubrzanoj proceduri, u roku od jednog do dva dana, proverio identitet i status državljanstva i dao saglasnost za njihov povratak u zemlju, navodi se u izjavi i dodaje da prema ocenama EU u Srbiji ne postoji opasnost od političkog proganjanja ili progona po etničkoj osnovi, tako da su motivi za azil isključivo ekonomske prirode.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je saopštilo da je zadovoljno saradnjom sa zemljama članicama EU na pružanju pomoći i podrške povratnicima, ali da je neophodna finansijska pomoć zemalja EU, pošto se Srbija suočava sa različitim ekonomskim i socijalnim problemima, poput nezaposlenosti, velikog broja siromašnih, nedovoljnih socijalnih fondova i zbrinjavanja velikog broja izbeglica iz Hrvatske i BiH i interno raseljenih osoba sa Kosova.

Najveći broj država sa kojima je Srbija potpisala sporazume o readmisiji, kako je navelo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, nije želeo da preuzme obavezu učešća u finansijsko-socijalnoj reintegraciji građana koji su vraćeni.

S druge strane, dodaje se, "retke zemlje koje su prihvatile vrlo načelnu obavezu učešća u reintegraciji, tu pomoć su svele na finansiranje određenih manjih projekata, ali ne i na neposrednu, konkretnu pomoć samim povratnicima".

Ministarstvo je takođe podsetilo da su EU i Srbija uz Sporazum o readmisiji dale i zajedničku izjavu u vezi sa reintegracijom, koja predviđa i finanijsku podršku EU ponovnom uključivanju povratnika u društvo, kao i da je pomoć predviđena i Evropskim paktom o migracijama i azilu koji je Evropski savet usvojio 16. oktobra 2008. godine kako bi sprečio ilegalne migracije.

Pomoć predvidaju i sporazumi i prateće izjave koje je Srbija potpisala sa pojedinim zemljama, poput Švajcarske i Norveške.

U Ministarstvu su naveli da vlasti Srbije da bi sprečile zloupotrebu liberalizacije viznog režima sa EU i institucije azila u zemljama članicama, što ugoržava bezvizni režim, sprovode kampanju informisanja građana o pravima proisteklim iz vizne liberalizacije i ograničenjima, odnosno o nemogućnosti dobijanja azila u zemljama EU.

Druga mera je uvođenje pooštrene kontrole na graničnim prelazima prilikom izlaska iz zemlje, koja se odnosi na novčano osiguranje puta i slično.

U cilju suzbijanja migracija u februaru 2009. godine usvojena je Strategija za reintegraciju povratnika po osnovu sporazuma o readmisiji, a posebno je važna i Nacionalna strategija za unapređivanje položaja Roma u Srbiji koju je vlada usvojila u aprilu 2009. godine, pošto je među povratnicima najviše građana romske nacionalnosti, odnosno 70 odsto.

Prema podacima Švedskog zavoda za migracije (SMB) objavljenim u januaru, u toj zemlji je 2010. godine 31.819 osoba tražilo azil, a najviše zahteva su podneli državljani Srbije (6.343).

U Nemačkoj je prošle godine primljeno 41.332 zahteva za azil, od toga 4.978 zahteva od građana Srbije.

Prema podacima belgijskog Generalnog komesarijata za izbeglice i apatride objavljenim u februaru, u Belgiji su od ukupno 19.941 zahteva za azil primljenih prošle godine 1.233 podneli srpski državljani. 

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Azil

Institucije: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Srbije


Unesite tekst komentara:

<<

14. februar - 20. februar 2011.

>>

Povezani naslovi

  • Evropska komisija: Zaustaviti lažne azilante

    08. februar 2011. 12:02 |

  • Novi rast broja azilanata iz Srbije

    15. decembar 2010. 11:12 |