emg home
RSS

Džagić: Primer Gorenja loša poruka za potencijalne investitore

28. januar 2011. | 17:39

Izvor: Emg.rs

Potpredsednica Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić ocenila je je danas da kroz "primer Gorenja" Srbija šalje lošu poruku ne samo potencijalnim investitorima već pokazuje lošu praksu u procesu evropskih integracija.

“Primer Gorenja je posledica jedne loše politike ili još bolje nepostojanja politike regionalnog razvoja i podsticanja investicija, čiji ceh plaćaju privreda i građani Srbije”, ocenila je Džagić.

Ona je naglasila da »odgovornih nema, jer odluke o trošenju donosi jedan, a odgovornost dele svi članovi Vlade«.

Prema njenim rečima, Vlada je izabrala takav model i za to treba da snosi odgovornost.

»Ovakvo ponašanje ne pogoduje prijateljskoj atmosferi privlačenja stranih investicija niti stvaranju pozitivnog imidža ni države ni investitora. Više služi stvaranju jaza i neprijateljstva između regiona i otežavanju integrisanja stranih investitora u lokalnu  zajednicu«, navela je ona.

Prema rečima Vidosave Džagić, Srbija šalje lošu poruku ne samo potencijalnim investitorima već pokazuje lošu praksu u procesu evropske integracije. 

»Poruke koje se šalju na ovaj način se prate i neće biti ozbiljnih stranih investicija u državi u kojoj ambijent poslovanja ne generiše sistemsku podršku biznisu«, naglasila je ona.

Prema rečima potpredsednice PKS, u Srbiji se umesto principa tržišne ekonomije koristi princip delegirane ekonomije, »jer uloga ministarstava i Valde nije da odlučuje o investicionim destinacijama i ‘kupuje’ investitore već da stvori ambijent  poslovanja koji će biti, transparentan, predvidiv, sa izgrađenim institucijama, u kome će investitor moći da bira”.

Takođe je naglasila da “umesto fer principa nediskriminacije i jednakih šansi za sve, na delu imamo legalizovanu, netransparentnu, diskriminaciju.

»Posledica toga su danas  Valjevo i Zaječar sutra će to biti Kruševac,  Priboj ili neki drugi gradovi. Jer proglasiti gradove koji imaju poseban interes za Republiku Srbiju, bez jasnih kriterijuma i kroz definiciju pojmova u Uredbi, je klasičan dokaz diskriminacije, ili pozicioniranja nekih interesa pod plaštom državnih interesa«, navela je ona.

Na konkretnom primeru postavlja se pitanje kako je primenjena „Uredba o uslovima i načinu privlačenja investicija“. »Ko je, kada i gde objavio javni poziv, koliko je on trajao, ko je, kada i na osnovu čega odlučivao, gde su objavljeni rezultati. Da li je primenjen Zakon o kontroli državne pomoći u smislu poštovanja pravila zaštite konkurenciji,...«, pita Džagić.

Prema njenim rečima, privrednici pitaju da li je neko video studiju opravdanosti sa vremenom povraćaja uloženih sredstava u bilo koji projekat „privlačenja“ investicija, koji se posdtiče budžetskim sredstvima.

Odgovornost za ovakvo „trošenje„ budžetskih i pozajmljenih para je pre svega na Vladi Srbije, naglasila je ona.

»Sada je valjda jasno zašto pojedinim centrima moći ne odgovara fer i  transparentan pristup raspodele budžetskih sredstava koji bi se mogao ostvariti kroz Nacionalnu razvojnu banku, preko koje bi bila usmerena i budžetska sredstva za razvoj infrastrukturnih i razvojnih projekata«, navodi ona.

Izjava potpredsednice PKS usledila je nakon što je juče potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić potpisao sa kompanijom "Gorenje" sporazum o izgradnji nove fabrike u Zaječaru, u kojoj će biti otvoreno 300 novih radnih mesta, a vrednost početne investicije je oko 2,9 miliona evra.

Tim povodom državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić i Dinkić razmenili su oštre međusobne kritike, optužujući jedan drugog za različite propuste i loš rad.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Investicije

Ličnosti: Mlađan Dinkić, Vidosava Džagić

Kompanije: Gorenje


Unesite tekst komentara:

<<

25. april - 01. maj 2011.

>>

Povezani naslovi