Đelić: Investicija Fijata se odvija prema planu
17. maj 2011. | 11:45
Izvor: Tanjug, RTS
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je danas da zajam Evropske investicione banke i najveća do sada finansijska injekcija izvoznom sektoru Srbije, predstavlja potvrdu da se realizacija fabrike i investicija "Fijat Srbija" odvijaju prema planu.
Đelić je, uoči sutrašnjeg početka razgovora sa MMF-om, u izjavi RTS-u najavio da će Srbija nastaviti odgovorno da vodi njene finansije i da u "predizbornoj godini neće biti nikakvog populizma".
Đelić, guverner Narodne banke Dejan Šoškić i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, potpisali su u Luksemburgu sa potpredsednikom Evropske investicione banke (EIB) Darijom Skanapjekom i generalnim direktorom kompanije "Fijat automobili Srbija" Đovanijem de Filipisom dva ugovora vredna ukupno 750 miliona evra.
Prvi ugovor u vrednosti od 250 miliona evra odnosi se na finansiranje malih i srednjih preduzeća, dok se drugi, u vrednosti od 500 miliona evra odnosi na investicije koje će u Srbiji imati Fijat.
Đelić je najavio da će 500 miliona evra zajma Evropske investicione banke dobiti "Fijat Srbija", u kojoj "Fijat" ima 70 odsto, a Srbija 30 odsto, ocenivši da je reč o finansijskoj potvrdi da se realizacija te fabrike i ta investicija odvijaju prema planu.
On je objasnio da od tih 500 miliona evra sa 200 miliona evra Srbija, sa 100 miliona evra "Fijat", a sa 200 miliona evra specijalizovana agencija za izvoz iz Italije, garantuju za tu firmu, koja će vratiti taj novac, ne iz budžeta Srbije, nego iz prodaje automobila.
U tom smislu to je garancija da ta firma krene i očekuje se da već u prvoj godini ona izveze u vrednosti između 1,3 i 1,5 milijardi evra, rekao je Đelić, najavljući da će "odmah biti katapultirana na prvu poziciju u našem izvozu".
On je izrazio očekivanje da, uz podršku koju će dobiti iz grupacije "Fijat", bez ikakvih problema vrati taj zajam i najavio da bi do kraja godine počela probna proizvodnja, dok bi se sledeće godine, u prvoj godini proizvodnje proizvodilo od 200.000 do 300.000 vozila na godišnjem nivou.
Đelić je rekao da je 250 miliona evra namenjeno skoro isključivo poznatim i najjačim domaćim izvoznicima i da država omougućava uspešnim preduzećima, kao što su "Tigar" u Pirotu, valjaonica bakra i aluminijuma u Sevojnu, "Pionir" ili "Simpo" iz Vranja, da dobiju kredite, pod uslovima koje imaju i njihovi konkurenti.
On je najavio da su predviđeni krediti na sedam godina, sa počekom od dve godine, do 12 godina sa počekom od četiri godiine i kamatom koja je po trenutnim tržišnim uslovima između četiri i pet odsto na godišnjem nivou.
Kroz ovaj kredit i aranžman se prevazilazi problem hipoteke, jer se omogućava bankama da obezbede te kredite njihovim preduzećima, njihovim klijentima, koji su poznati izvoznici, a da za to ne traže dodatnu hipoteku, objasnio je Đelić.
On je najavio da će banke u ime država kontrolisati sprovođenje kredita i da će komisija, koja će biti formirana na nivou države, proveravati i na Internet prezentaciji Republike Srbije izveštavati građane kako se odvija ovaj program.
Đelić je rekao da je Srbija jedna od najmanje zaduženih ekonomija u Evropi i da dug, koji ima garanciju države, predstavlja 43 odsto bruto domaćeg proizvoda Srbije, za razliku od susedne Hrvatska koji je već na oko 60 odsto, dok je u zemljama koje su u problemu, kao što je Grčka, već na 100, odnosno 120 odsto.
On je naglasio da državna zaduženja moraju biti isključivo za infrastrukturu, odnosno autoputeve i železnice koji omogućavaju konkuretnost svih preduzeća i bolji život za građane.
Đelić je istakao da bi državna zaduženja trebalo da poboljšaju izvoz i donesu novac ekonomiji i građanima, a ne da budu namenjena potrošnji.
"Oko bilo kakve finansijske denacionalizacije moramo biti u skladu sa raspoloživim kapacitetom zemlje i svaki put kada donesemo odluku ne sme da bude za ovu godinu, nego za sledećih 10, 15 ili 20 godina", rekao je Đelić.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: