EBRD: Potreban bolji dijalog vlade i privatnog sektora
20. jun 2011. | 15:51 15:52
Izvor: Tanjug
Jedan od glavnih izazova za Srbiju u narednom periodu je uspostavljanje boljeg dijaloga vlade sa privatnim sektorom, izjavio je danas glavni ekonomista Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Erik Berglof, posle razgovora sa predstavnicima srpske privrede.
Berglof je, u izjavi novinarima u Srpskom poslovnom klubu "Privrednik", istakao da je tokom današnjeg sastanka sa privrednicima konstatovano da ne postoji konstruktivan dijalog vlade i privatnog sektora, kao i da je neophodno da vlada koristi sredstva na transparentniji način.
Prema njegovim rečima, ekonomisti EBRD-a su sa srpskim privrednicima razgovarali o tome kako da se poslovna klima u Srbiji unapredi tako da bude što konkurentnija za ulaganja, odnosno kako da se poboljšaju uslovi poslovanja.
Berglof je naveo da je veoma važno da se stvori veći prostor za razvoj privatnog sektora, da se obezbedi dovoljno sredstava za njegovo finansiranje, kao i da vlada ne usporava plaćanje privatnom sektoru, kao što je to, recimo, slučaj sa farmaceutskom industrijom.
On je podsetio da EBRD ima u Srbiji projekte u gotovo svim privrednim sektorima, i u prošloj godini odobren je rekordan nivo sredstava od oko 580 miliona evra, a očekuje se da se sličan nivo investicija nastavi i u ovoj godini.
Berglof je naglasio da Srbija postaje jedno od najznačajnijih tržišta za EBRD, sa ulaganjima u infrastrukturu, saobraćaj, železnicu, finansijski sektor, poljoprivredu.
On je dodao da je ta finansijska institucija zadovoljna realizacijom projekata u Srbiju ali da je, budući da sa srpskim kompanijama radi zajednički na projektima, pogođena istim problemima koji pogađaju i privredu u Srbiji.
Ocenjujući da je Srbija bila pod značajnim uticajem svetske ekonomske krize i da je sada u procesu izlaska iz nje, Berglof je ukazao da pred njom i dalje stoje značajni izazovi, kao što je smanjenje nezaposlenosti i procenta nenaplativih kredita.
Predsednik Srpskog poslovnog kluba "Privrednik" Branislav Grujić istakao je da bi dolazak delegacije EBRD-a u Srbiji mogao da poveća obim kredita za Srbiju, kao i da im pomogne da lociraju nove sektore ili projekte, gde je moguće da ulažu kao partner srpskim firmama.
"Ljudi iz EBRD-a, koji su u poseti Srbiji odlučuju o zahtevima srpskih firmi za nova sredstva i važno je da oni imaju odgovarajuću sliku o našoj zemlji", istakao je Grujić.
U prvom delu savetovanja predstavnici EBRD-a su sa srpskim privrednicima razgovarali o stanju i poslovnom ambijentu u Srbiji, a dijalog je nastavljen po sektorima - proizvodnji, finansijama, energetici, građevinarstvu i infrastrukturi, regionalnom povezivanju i trgovina.
Prema rečima Grujića, na okruglom stolu vezanom za građevinarstvo bilo je reči o zakonodavstvu u toj oblasti, problemima vlasništva i energetskoj efikasnosti, imajući u vidu da je Srbija energetski visoko zavisna zemlja.
Vlasnik "MK komerca" Miodrag Kostić naglasio je da je EBRD "bitan faktor stabilnosti" jer kada ta institucija ulaže u određenu zemlju može se računati na to da će doći i drugi investitori.
Prema njegovim rečima, EBRD ima ulogu da, osim finansiranja biznisa, donosi i odgovarajući nivo transparentnosti u poslovanju, a utiče i na brži proces tranzicije, što je Srbiji neophodno.
Kostić je istakao da Srbija mora da brže uklanja administrativne prepreke u poslovanju, što je, prema njegovoj oceni, značajniji problem od korupcije.
On je naveo da kriza u Srbiji nije još prošla, ali da je stala i problem je što postoji višak likvidnosti u bankarskom sektoru, a banke nemaju kome da daju novac, "drugi problem je što nema kredita na duži rok, jer u novi investicioni ciklus ne može da se krene sa kreditima na godinu dana".
Kostić je istakao da u Srbiji nema dugoročnog kapitala i velikih zdravih kompanija koje bi mogle da budu motor razvoja.
Generalni direktor "ITM grupe" Toplica Spasojević izjavio je da je sa predstavnicima EBRD-a bilo reči o tome kako investiciona klima može da se poboljša, i ukazano je na neophodnost transparentnosti propisa.
On je napomenuo da je Srbiji potreban novi investicioni ciklus, pre svega, u poljoprivredi, industriji, energetici i infrastrukturi jer bez tri milijarde evra stranih investicija godišnje neće moći da budu sprovedeni planovi predviđeni strategijom razvoja do 2020.
Spasojević je ocenio da će bez prodaje "Telekoma Srbija" biti teško dostići taj nivo investicija u ovoj godini, na šta bi negativan uticaj mogao da ima i nepovoljan razvoj događaja u Grčkoj.
Predstavnici londonske centrale EBRD-a borave u Beogradu u sklopu redovnih konsultacija, čiji je cilj razmatranje investicionih ciljeva Srbije i učešće u projektima EBRD-a.
EBRD je do sada dala Srbiji više od dve i po milijarde evra za razne sektore privrede i pomogla aktiviranje dodatnih ulaganja većih od tri milijarde evra.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: