Goati: Pitanje korupcije biće najteža deonica ka EU
04. jul 2011. | 14:37
Izvor: Beta
Direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Vladimir Goati ocenio je danas da će pitanje korupcije biti najteža deonica puta Srbije ka Evropskoj uniji jer je borba protiv te pojave "najzapuštenija" oblast.
Na konferenciji za novinare, Goati je rekao da se u javnosti Srbije sve više govori o "metastazi" kada je u pitanju korupcija, uprkos činjenici da su doneti brojni zakoni i akcioni planovi za borbu protiv korupcije i da postoji veliki broj tela koji se bave tim problemom.
Goati je ocenio da političari u Srbiji tim aktivnostima žele da zamene stvarnu borbu protiv korupcije, i da su do sada određeni uspesi postignuti samo kada je u pitanju sitna korupcija. Prema njegovoj oceni, još nije ni načeta takozvana politička korupcija, odnosno još se nije desilo da bude uhapšen zbog korupcije neko ko je na vlasti ili ko je blizak vladajućim strukturama.
On je ocenio kao pogrešne tvrdnje da u Srbiji postoji sistemska korupcija, već je rekao da je na snazi politička korupcija jer institucije sistema nisu korumpirane po sebi nego ih takvim čine ljudi koji njima upravljaju.
Goati je dodao da odlučujuća borba protiv političke korupcije nije nastupila jer su pravosudni organi bili onemogućeni da aktivnije deluju vladavinom partija, odnosno "partitodespotijom", kako je nazvao taj sistem.
On je izrazio nadu da će jačanjem uloge parlamenta, koja je omogućena izmenama zakona o izboru poslanika i ukidanjem blanko ostavki, doći i do odlučnije borbe protiv političke korupcije.
Programski direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić je najavio da će ta organizacija početi projekat praćenja primene novog Zakona o finansiranju političkih partija i ukazao na najznačajnije elemente tog propisa koji će doneti poboljšanje ili koji nisu dovoljno precizni i koji ostavljaju prostor za manipulacije.
Nenadić je rekao da u tom zakonu nisu adekvatno rešena pitanja zastarelosti prekršaja i krivičnih dela vezanih za korupciju ili podmićivanje, zbog čega je potrebno obaviti i izmene zakona koji regulišu ta dela.
On je rekao da je nedovoljno precizirano pitanje zaduživanja partija kod banaka, jer postoji mogućnost da se vrše zloupotrebe i da se, kroz davanje dugoročnih kredita sa veoma povoljnim kamatama, od javnosti sakrije koji su izvori iz kojih je neka stranka finansirala izborne aktivnosti.
Predstavnica Transparentnosti Bojana Medenica rekla je da je dobro što su skupštinski odbori, iako sa zakašnjenjem, razmatrali izveštaje nezavisnih regulatornih tela ali da nije jasno kada će se parlament izjasniti o njima i na sednici.
Ona je rekla da neće biti nikakvog rezultata ukoliko se Skupština Srbije, na sednici, ne izjasni o tim izveštajima i ako ne kaže šta će uraditi kada su u pitanju primedbe koje su u izveštajima navedene.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: