emg home

RSS

Razvoj dobrovoljnih fondova doprinosi socijalnoj sigurnosti

30. mart 2011. | 13:36

Izvor: Tanjug

Razvoj dobrovoljnih penzijskih fondova doprinosi socijalnoj i ekonomskoj stabilnosti svake države, što su potvrdila iskustva razvijenih zemalja, rečeno je danas na skupu "Sektor osiguranja i održivi razvoj Srbije".

Prema poslednjim podacima, u Srbiji posluje šest društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima, koji upravljaju imovinom osam fondova, sa ukupnim članstvom od 168.382 građana. Imovina dobrovoljnih penzijskih fondova iznosi 10,3 milijardi dinara, što je rast od 36 odsto ili 2,6 milijardi dinara na godišnjem nivou.

Rukovodilica Grupe za hartije od vrednosti i tržište kapitala u Ministarstvu finansija Sanja Sarić je ukazala da je postojeći državni penzijski sistem Srbije opterećen brojnim rizicima, od kojih je najveći neplaćanje doprinosa za socijalno osiguranje, a sistem je dodatno ugrožen rastućom nezaposlenošću.

Ona je navela da u Srbiji trenutno ima manje od dva miliona zaposlenih i oko 1,6 miliona penzionera, od kojih su 1,3 miliona bivši zaposleni, oko 224.000 poljoprivredni penzioneri i 53.000 su penzioneri iz samostalnih delatnosti.

Prema njenim rečima, glavni razlozi za izmene i dopune Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima jesu minimiziranje negativnih efekata svetske finansijske krize, uspostavljanje stabilnog i održivog rasta tog sektora, transparentnije i lakše praćenje vlasničke strukture društava za upravljanje, bolje upravljanje rizicima.

Među predviđenim izmenama je i to da se imovina člana fonda može koristiti kao garancija za njegove obaveze prema državi ili bankama u vezi s kupovinom prvog stana, navela je Sanja Sarić i dodala da je i pravo člana fonda na povlačenje akumuliranih sredstava pomereno sa 53 na 58 godina života, s tim da se jednokratno može povući najviše 30 odsto akumuliranih sredstava.

Direktor Dunav društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom Milan Kovač istakao je da struktura uplata u te fondove u Srbiji pokazuje da se 81 odsto odnosi na uplate poslodavaca iz javnog i privatnog sektora, a samo 19 odsto na individualne uplate.

On je naglasio da su poreski podsticaji preovlađujući motiv poslodavaca da uplaćuju doprinose u dobrovoljne penzijske fondove, zbog čega ih treba proširiti, a neophodna je i edukacija građana i izgradnja poverenja u privatne fondove.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Dobrovoljni penzijski fondovi

Ličnosti: Milan Kovač, Sanja Sarić

Institucije: Ministarstvo finansija Srbije

Kompanije: Dunav društvo za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom


Unesite tekst komentara:

<<

07. novembar - 13. novembar 2011.

>>