Komisija ne ubrzava procenu koncentracije vlasništva Telekoma
30. mart 2011. | 14:56
Izvor: Beta
Komisija za zaštitu konkurencije neće ubrzavati postupak procene monopolske pozicije Telekoma Austrija u slučaju kupovine većinskog udela u srpskom Telekomu, rečeno je danas u Komisiji.
Postupak se sporovodi po službenoj dužnosti, a krajnji rok za donošenje rešenja je sredina maja.
Do sada, kako su naveli u Komisiji, nije bilo pritisaka da se to nezavisno telo u kraćem roku izjasni o zahtevu Telekoma da dobije dozvolu za kupovinu 51 odsto kapitala Telekoma Srbije.
Komisija je početkom marta ove godine odbacila zahtev Telekoma Austrija da se po hitnom postupku izjašnjava o prijavi nameravane koncentracije, koju je ta kompanija dostavila 27. januara i dopunila 8. i 11. februara.
Telekom Austrija je jedini dostavio ponudu za kupovinu Telekoma Srbije i ponudio je cenu od 950 miliona evra i 450 miliona evra za investicije, iako je Vlada Srbije utvrdila da je minimalna cena za preuzimanje većinskog vlasništva u Telekomu 1,4 milijarde evra.
Vlada je juče, na predlog radne grupe za sporovođenje tendera za prodaju Telekoma, zatražila od austrijskog Telekoma da u roku od 15 dana dopuni dokumentaciju, odnosno da poboljša finansijski deo ponude u skladu sa uslovima tendera.
Predstavnici Telekoma Austrija su potvrdili da će detaljno analizirati zahtev da povećaju ponuđenu cenu za srpski Telekom, ali da će, zbog toga što ta kompanija u Srbiji poseduje i mobilnog operatera VIP mobajl (mobile), kupovina većinskog udela u Telekomu zavisiti i od dobijanja dozvole Komisije za zaštitu konkurencije.
Na osnovu prihoda od mobilne telefonije Telekom Srbije, prema analizi Komisije, ima 50,7 odsto udela na tržištu, Vip mobajl 8,8 odsto, a Telenor 40,5 odsto. Nakon preuzimanja Telekoma Srbije, Telekom Austrija bi imao udeo od 59,5 odsto.
Prema broju pretplatnika mobilne telefonije, Telekom Austrije imao bi udeo od 71,3 odsto na srpskom tržištu nakon kupovine Telekoma Srbije, koji trenutno ima 59,7 odsto tržišta.
Telekom Srbije poseduje kompaniju Telekom Srpske u Bosni i Hercegovini i Mtel u Crnoj Gori, tako da će budući kupac morati da dobije dozvole i od nadležnih antimonopolskih institucija i u tim državama.
Vlada Srbije trenutno ima 80 odsto akcija u Telekomu Srbije, a grčki OTE ima 20 odsto akcija i izjasnio se da će prodati svoj udeo ako Telekom Austrija poboljša ponudu i ispuni uslove tendera.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: