Preduzeća se zadužuju zbog PDV umesto za investicije
07. april 2011. | 14:38
Umesto da podižu kredite za investicije u mašine, opremu i visokotehnološke alate, standardizaciju i edukaciju zaposlenih, proširenje i prilagođovanje poslovnih prostorija ili za lakši plasman na strana tržišta, privrednici u Srbiji se ubedljivo najviše zadužuju da bi redovno izmirivali PDV, pokazala je anketa Unije poslodavaca Srbije.
U situaciji kada su prosečni rokovi plaćanja 2,5 puta duži od evropskog proseka neophodno je da država smesta promeni Zakon o PDV i omogući proizvođačima i vršiocima usluga da PDV plaćaju u trenutku kada naplate svoja potraživanja, ocenila je Unija.
Tako bi se prekinula sadašnja praksa u kojoj se PDV državi plaća odmah po fakturisanju robe, a preduzeća čekaju još četiri do šest meseci da im roba koju su isporučili i obavljene usluge budu plaćene.
Preduzeća u Srbiji se ubedljivo najviše zadužuju da bi redovno izmirivali porez na dodatu vrednost (PDV), a kod banaka je za različite namene zaduženo 53,35 odsto svih privrednih subjekata u Srbiji.
Kada se pogleda struktura ukupne zaduženosti, za redovno izmirivanje PDV-a odlazi 32,23 odsto kredita koje uzimaju privredni subjekti, za održanje tekućeg poslovanja - 18,35 odsto, a za plaćanje drugih zaostalih obaveza državi - doprinosa, dozvola, taksi, akciza - 12,9 odsto. Za investicije u mašine, opremu i osnovna sredstva odlazi 15,63 odsto kredita privrednih subjekata, za uvođenje standarda - 6,73 odsto, za renoviranje, izgradnju ili kupovinu objekta - 5,55 , a za poboljšanje plasmana roba i usluga na domaćem i stranim tržištima - 5,48 odsto.
Sektor UPS za privredu obavio je šestomesečno istraživanje, čiji je cilj bio da se od malih, srednjih i velikih preduzeća i preduzetnika dobiju informacije o razlozima njihove zaduženosti kod komercijalnih banaka.
Na uzorku od 1.243 preduzetničke radnje i 1.113 preduzeća u Srbiji dobijen je podatak da je 53,35 odsto, od ukupnog broja privrednih subjekata, koji svake godine predaju završni račun, zaduženo kod banaka.
Obaveza plaćanja PDV do desetog u mesecu za prethodni mesec, na osnovu izdate fakture u prethodnom mesecu, predstavlja veliko opterećenje posebno za mala i srednja preduzeća, kod kojih je svako drugo u periodu 2005. - 2009. godina moralo da podigne kredit ili da uđe u minus kod komercijalnih banaka, navedeno je u saopštenju.
Zakon o PDV i obaveza uplate PDV unapred, dok istovremeno ne postoji zakonsko ograničenje rokova plaćanja i adekvatne sankcije za prekršioce, u protekle dve godine ekonomske krize mnoga preduzeća odveli su u nelikvidnost i stečaj i uzrokovali veliki broj otkaza, zbog nemogućnosti privrednih subjekata da redovno izmiruju sve obaveze i redovno isplaćuju zarade zaposlenima, naveo je UPS.
Oslobađanje proizvođača i vršilaca usluga od plaćanja PDV unapred u ovom trenutku nije samo ekonomska već i urgentna socijalna mera, jer će se ovim potezom sprečiti dalje propadanje brojnih preduzeća i gubitak radnih mesta u njima, navedeno je u saopštenju.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: