MMF: Novi aranžman sa Srbijom trajao bi 18 meseci
27. maj 2011. | 16:20 17:54
Izvor: Emg.rs, Beta, Tanjug
Misija Međunarodnog monetranog fonda (MMF) i Vlada Srbije postigli su preliminarni dogovor o budućem stend baj aranžmanu iz predostrožnosti koji bi trajao 18 meseci i Srbiji omogućio pristup pomoći od oko jedne milijarde evra, saopštila je danas Kancelarija MMF-a u Beogradu.
Misija MMF-a, koja je boravila u Beogradu od 18. maja, jutros je imala završne razgovore s premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem.
Novi potencijalni stand baj aranžman iz predostrožnosti imao bi, kako je naveo MMF, dva cilja - održanje fiskalne odgovornosti i unapređenje investicione klime u Srbiji.
"Predviđeno je da će se misija vratiti u Beograd u avgustu i pokušati da privede kraju razgovore o novom aranžmanu", najavio je MMF.
Šef misije MMF-a Alber Jeger je na kraju posete ocenio da se ekonomija Srbije polako oporavlja i da MMF očekuje će ovogodišnji rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) biti tri odsto, pre svega zahvaljući izvozu.
U 2012. godini, prema proceni MMF-a, rast BPD-a u Srbiji mogao bi biti 4,5 odsto, čemu će doprineti reazlizacija ključnih projekata stranih direktnih investicija.
Jeger je, kako je navedeno, ukazao da je, "s obzirom na slabu dinamiku realnih ličnih primanja i veliki gubitak radnih mesta od početka krize 2008. godine, prelazak na uravnoteženiji rast težak i bolan".
"Sadašnji čvrst stav makroekonomskih politika je ispravan. Restriktivna monetarna politika je potrebna da bi se suzbila visoka inflacija, koja je uglavnom proizvod povećanja cena hrane", ocenio je Jeger.
Izvršenje budžeta Srbije je, kako je ukazao, do sada "uglavnom na pravom putu ka ispunjenju ključnog cilja u pogledu deficita utvrđenog fiskalnim pravilima".
Misija MMF-a je procenila da u budžetu "nema prostora" za dodatna povećanja zarada u javnom sektoru i penzija, iznad zakonom predviđene povišice u oktobru.
Usaglašeni stavovi sa MMF-om o trošenju sredstava
Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović izjavila je danas da je sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) usaglašeno da se više budžetskog novca troši na velike infrastrukturne projekte.
Ona je navela da su se MMF i njen kabinet složili da ta sredstava treba da budu definisana u određenom procentu u odnosu na ukupan budžet i da je sa MMF-om usaglašeno da ta sredstva ne predstavljaju potrošnju, nego upravo mogućnost za brzi razvoj privrede i samim tim za bolje punjenje budžeta.
Kalanović je novinarima u Beloj Palanci rekla i da je usaglašen prelazak sa godišnjeg na programsko finansiranje.
Time je rešen jedan od problema - to što je ostajao nepotrošen deo novca koji nije mogao da bude prebačen na neki drugi projekat, zbog godišnjeg plana potrošnje sredstava za velike projekte.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić potvrdio je da će misija MMF-a ponovo doći u avgustu kada će se razgovarati o uslovnom aranžmanu.
On je objasnio da je ideja da Srbija samo u slučaju velike krize i preke potrebe ima pristup određenim sredstvima, koje će MMF staviti na raspolaganje u slučaju da su nam potrebna kako bi odbranili makroekonomsku stabilnost.
Na pitanje da li može da saopšti o kom iznosu je reč, on je naglasio da se još uvek ne zna," niti će, koliko ja bar znam, biti saopštena finalna cifra".
Ćirić je istakao da je za Srbiju važno da ima ovaj mehanizam i podsetio na prednosti koje smo imali zahvaljujući prethodnom aranžmanu.
On je naveo i primer Bečke inicijative koja je sklopljena zahvaljujući aranžmanu sa MMF-om, koji je podrazumevao da nivo kreditne izloženosti banaka bude isti kao i pre krize.
Ministar ekonomije je kazao da aranžman sa MMF-om služi kao pokazatelj da Srbija ima stabilno poslovno okruženje za investiranje i stabilnu makroekonomsku situaciju.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: