emg home
RSS

Naftaši: Visoke cene goriva posledica visokih udela države

15. septembar 2011. | 16:06

Izvor: Beta

Visoke cene goriva u Srbiji su posledica visokog udela države u maloprodajnoj ceni naftnih derivata, istaknuto je danas na okruglom stolu "Tržište naftnih derivata u Srbiji - osam meseci posle liberalizacije".



Učesnici okruglog stola, koji organizuje "Balkanmagazin", naveli su da je razlog velikih cena goriva i to što je od Nove godine dva puta doslo do izmena akciza i što su one 22. juna izjednačene na višem nivou.

Ključni problem, kako su naveli predstavnici naftnog sektora je i to što još nema kontrole kvaliteta goriva i što im poslovanje otežavaju i neki propisi, navodeći nedavno doneti za skladištenje naftnih derivata.

"Ni izjednačavanje akciza na BMB 95, koji proizvodi NIS i uvozni BMB 98, koje je država učinila na insistiranje Evropske unije (EU) nije dovelo do smanjenja potrošnje "prljavog" goriva zbog veoma starog voznog parka u Srbiji", kazao je predsednik Nacionalnog naftnog komiteta Srbije, člana Svetskog naftnog saveta Slobodan Sokolović.

On je rekao da je država "nezgrapno" komunicirala sa EU i nije mnogo vodila računa o potrošačima kada je povećala akcizu na BMB 95.

"Informacije o dešavanjima na tržištu, obimu uvoza, prodaji, ali i broju registrovanih kompanija i skladišnim prostorima su nepouzdane i nedostupne javnosti i to zbunjuje građane i potrošače naftnih derivata", naveo je Sokolović.

Zamenik generalnog direktora NIS Gaspromnjefta Nikolas Petri je, reagujući na zamerke da se gorivo u Srbiji toči najskuplje u regionu, rekao da je to posledica akcizne politike.

"Državni udeo u ceni dizela je 44 odsto, a benzina 53 odsto, što je najviše u regionu", naveo je on.

Prema njegovim rečima, marže na naftne derivate u Srbiji su na nivou regiona ili niže, od osam do deset odsto, dok su u Bugarskoj, naveo je primer, 13 odsto.

"Došlo je do delimične liberalizacije tržišta naftnih derivata, ali država se vodila i energetskom bezbednošću", kazao je Petri i dodao da je dozvoljen kompletan uvoz, Srbija ne bi imala domaćeg proizvođača.

Predstavnik Udruženja naftnih kompanija Srbije Aleksandar Mileusnić je rekao da je efekte od liberalizacije tržišta i sniženja cena neutralisalo povećanje akciza na dizel sa 30,47 na 37 dinara i bezolovnog motornog benzina sa 45 na 49,5 dinara.

"Cena sirove nafte je u prvih sedam meseci ove godine 20 odsto viša nego u istom periodu prošle godine", istakao je on.

Prema njegovim rečima, da je ostalo staro formiranje cena, sada bi cena BMB 95 bila deset dinara viša, a kod evrodizela bila bi još veća razlika.

"Ocene da naftaši zarađuju ogroman profit su opasne, jer dovode do pogrešnih zaključaka", naveo je Mileusnić i dodao da su marže nešto veće na evrodizelu na TNG je svega 2,5 dinara.

Kako je istakao to je delatnost koja zahteva velike investicije, a ima malu profitnu stopu.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Gorivo, Akcize


Unesite tekst komentara:

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>