emg home
RSS

Šoškić preporučio da se snize kamate u Nedelji štednje

10. oktobar 2011. | 16:04

Izvor: Beta

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić ocenio je danas da banke ne bi trebalo da daju previsoke kamate na depozite u Nedelji štednje, jer je to jedan od uzroka visokih kamata na kredite.



Šoškić je na konferenciji za novinare kazao da su kamate koje su nuđene prošle godine u Nedelji štednje, bile previsoke, najviše u regionu i da bi ove godine trebalo da budu niže.

Kako je precizirao, NBS neće administartivnim merama određivati nivo kamata na štednju, a kroz dogovor i saradnju NBS i banaka bi trebalo da se otklone rizici suviše visokih kamata.

Visinu kamata će odrediti banke, istakao je, ali je dodao da je u interesu sigurnosti finsijskog sistema da NBS sa poslovnim bankama razgovora o tome. Soškić je dodao da će sastanak sa bankama biti održan uskoro, pre početka Nedelje štednje.

"Nedelja štednje ne sme da se pretvori u nadmentanje banaka da suviše visokim kamatama privlače štednju", istakao je guverner NBS.

On je dodao da to ne žnaci da bi građani trebalo da štede manje, ali i da se ne sme zaboraviti da su kamatne stope u evro zoni i drugim zemljama neuporedivo manje nego u Srbiji.

Šoškić je kazao da se nivo domaće štednje u Srbiji u poslednje tri godine povećao za tri milijarde evra i da sada devizna štednja iznosi 7,5 milijardi evra.

Nedelja štenje je obično u prvoj sedmici novembra.

   

Šoškić nije za smanjenja obaveznih rezervi bankama


Smanjenje obaveznih rezervi za banke ni na koji način ne garantuje da bi taj novac bio iskorišćen za kreditiranje privrede i građana, ocenio je danas guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić.

Na konferenciji za novinare Šoškić je istakao da banke donose odluke o tome gde će investirati na bazi procene projekata, a da su primeri u SAD i EU pokazali da povećanje likvidnosti u sistemu ne dovodi do očekivanog rasta ekonomske aktivnosti.

Guverner je istakao je mehanizam obaveznih rezervi banaka u Srbiji postavljen ne da obračunava visoke obavezne rezervne nego da destimuliše finasiranje banaka koje je kratkoročno i prenosi valutni rizik na korisnike u domaćem finasijskom sistemu.

Ministar ekonomije Srbije Nebojša Ćirić i privrednici su predložili da se obavezne devizne rezerve banaka smanje sa 40 na 20 odsto da bi oslodio novac za kreditiranje privrede.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi