Nenadić: Koristan pokazatelj o korumpiranosti ruskih firmi
02. novembar 2011. | 15:11
Izvor: Beta
Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić izjavio je danas je za suzbijanje korupcije u Srbiji "koristan pokazatelj" nalaz Transparensi internešenela da su ruske kompanije koje rade u inostranstvu prve u svetu po korupciji.
"Naročito je važno držati pod prismotrom transakcije u onim granama u kojima je utvrđeno da je mogućnost nastanka korupcije najveća, ali i transakcije sa firmama iz država koje nemaju delotvornu regulativu protiv podmićivanja u inostranstvu ili ta pravila u praksi ne primenjuju", rekao je Nenadić.
Transparensi internešenel objavio je ranije danas rezultat istraživanja 28 većih privreda u svetu, po kojem ruske kompanije koje rade u inostranstvu zauzimaju prvo mesto u svetu po korpuciji.
Nenadić je objasnio da Indeks davalaca mita (BPI) pokazuje utisak o tome da će firme iz vodećih zemalja izvoznica podmićivati u inostranstvu, i dodao da su osnov za istraživanje intervjui sa više od 3.000 poslovnih ljudi iz razvijenih zemalja i zemalja u razvoju.
"Iako podaci iz BPI svakako ne predstavljaju dokaz za korupciju u bilo kojem konkretnom poslu, oni svakako mogu da budu i nama koristan pokazatelj", rekao je Nenadić.
Nenadić je naveo da Srbija nije obuhvaćena istraživanjem, jer srpske firme nemaju značajnu ulogu u svetskom izvozu, niti su intervjuisani privrednici iz Srbije.
Prema indeksu korupcije TI, Rusija je dobila najnižu ocenu, odnosno 6,1 poen, i time zauzela poslednje mesto na listi 28 zemalja, što znači da je najkorupmiranija, dok je Kina sa 6,5 poena na pretposlednjem mestu.
Istraživanje je obuhvatilo 28 većih privreda u svetu, a zemlje sa najmanjim nivooom korupcije mogle su da dobiju 10 poena.
Prvo i drugo mesto podelile su Holandija i Švajcarska, dobivši po 8,8 poena.
Prethodno istraživanje korupcije među međunarodnim kompanijama bilo je 2008. godine i Rusija je i tada bila na poslednjem mestu sa 5,9 poena.
U izveštaju TI se ističe da je situacija sa Rusijom i Kinom ozbiljan povod za zabrinutost.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: