emg home

RSS

Ekonomisti: Nema političke volja za suzbijanje korupcije

01. decembar 2011. | 12:41

Izvor: Beta

Ekonomista Miroslav Prokopijević ocenio je danas da je pad Srbije na listi međunarodne organizacije Transparensi internešnel (IT) o indeksu percepcije korupcije "loša vest i u političkom i ekonomskom smislu".

"Pogoršanje plasmana na toj listi znači nešto manje ulaganja, nešto slabiju poslovnu reputaciju i nešto više sredstava koja će biti potrošena u neproduktivne svrhe, jer korupcija je kao lopovska aktivnost. Kroz nju se ne stvara novi dohodak, nego se samo preraspodeljuje postojeći", rekao je on agenciji Beta.

Prokopijević je istakao da su izveštaji TI najpoznatji pokazatelji kretanja korupcije u zemljama u svetu i da su vrlo značajni jer ta merila u procenama koriste i Svetski ekonomski forum, Svetska banka i razne fondacije.

Srbija je nazadovala na godišnjoj listi TI, koja je objavljena danas, za nekoliko mesta i sada se nalazi na 86. mestu sa indeksom percepcije korupcije (CPI) od 3,3.

Prema rečima Prokopijevića, položaj Srbije je ove godine pogoršan "delom zbog toga što se verovatno malo pogoršalo stanje u samoj zemlji, a delom zbog toga što ništa nije urađeno da se suzbije korupcija, dok su drugi ponešto uradili".

On je izrazio bojazan da će se položaj Srbije naredne godine "još više pogršati", jer "nema ozbiljnije volje da se nešto uradi na suzbijanju korupcije".

"U pripremi su neki zakoni koji će, ako prođu, položaj Srbije u idućoj godini još više pogoršati", rekao je Prokopijević, precizirajući da misli na izmene Zakona o javnim nabavkama.

On je ocenio da je za borbu protiv korupcije najbitnija politička volja, ističući da ona u Srbiji ne postoji.

"Srbija polako klizi i pretvara se u zemlju kriminala i korupcije. Iluzorno je govoriti u takvoj zemlji da postoji politička volja da se suzbije korupcija", rekao je Prokopijević.

Istakao je da je u borbi protiv korupcije "potrebna akcija odozgo i to od samog vrha" i da se ne može od agencija i drugih tela očekivati da smanjuju nivo korupcije.

"Više je nego jasno da je Savet za borbu protiv korupcije, koji vodi Verica Barać, rasformiran jer je stvarno nešto pokušavao da uradi u borbi protiv korupcije, da ukaže na slučajeve očite korupcije, dok novoformirana Agencija za borbu protiv korupcije više liči na vladino telo koje povlađuje vladi i teši je da korupcija nije tako strašna, nego što išta ozbiljnije radi", rekao je Prokopijević.

Saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov je ocenio da se Srbije doživljava kao veoma korumpirana zemlja.

"Nesto bolja obaveštenost, kako o pojedinim slučajevima korupcije tako i o potpunom nedostatku uticaja antikorupijskih saveta i agencija na političke predstavnike i na pravosudna tela, samo je dodatno učvrstilo to viđenje", izjavio je Gligorov za Betu povodom objavljivanja najnovijeg izveštaja organizacije Transperensi internešenel o indeksu pecepcije korupcije u 163 zemlje.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Korupcija

Ličnosti: Miroslav Prokopijević, Vladimir Gligorov

Institucije: Transparency International


Unesite tekst komentara:

<<

05. decembar - 11. decembar 2011.

>>

Povezani naslovi