Srbija počela primenu Sporazuma sa EU
30. januar 2009. | 08:33
Izvor: Beta
Srbija je danas počela da primenjuje Prelazni sporazum sa Evropskom unijom, kojim je predviđeno da se u ovoj godini carine na robu iz EU ukidaju ili smanjuju pet do 20 odsto.
U Upravi carina Srbije rekli su da je carinska služba spremna za početak jednostrane primene Sporazuma o trgovini sa EU, koja je omogućena današnjim stupanjem na sangu izmena Zakona o carinskoj tarifi.
Prelaznim trgovinskim sporazumom, koji je Srbija potpisala sa EU 29. aprila 2008. predviđeno je da se u narednih šest godina postepeno uspostavi slobodna trgovina industrijskim i poljoprivrednim proizvodima.
Prama prelaznom trgovinskom sporazumu sa EU, u zavisnosti od grupa proizvoda carine će se smanjivati u naredne tri, pet ili šest godina.
Na industrijske proizvode carine će biti potpuno ukinute posle šest godina, dok će na određene poljoprivredne proizvode ostati carine na nivou od 20 do 80 odsto od carina iz 2008.
Domaća industrija će se, kako je ugovoreno, najduže štititi pri uvozu robe koja je na listi najosetljivijih proizvoda, za koje bi u prvoj godini primene sporazuma carina iznosila 85 odsto sadašnje carinske stope. U drugoj godini carina bi se svela na 70 odsto, naredne godine na 55 odsto, zatim na 40, pa 20 odsto, da bi šeste godine bila ukinuta. Na spisku najosetljivijih proizvoda su traktori manje snage, bicikli, elektične mašine i oprema, motokultivatori, oružje, municija, nameštaj, obuća, hartija i karton, keramički proizvodi, staklo, gvožđe, čelik, bakar, aluiminijum i proizvodi od tih metala.
Za sledeću kategoriju, veoma osetljive proizvode, carina bi se postepeno smanjivala četiri godine, i to prvo na 80 odsto, zatim na 60, 40 i 20 odsto, a pete godine bi bila ukinuta. Na toj listi su sapun i razni proizvodi hemijske industrije, plastične mase, prirodna i veštačka krzna, kaučuk i drvo i proizvodi od njih, proivodi od kamena, gipsa, cementa, betona i azbesta, alati, železnički i tramvajski vagoni i igračke.
Za treću kategoriju, osetljive proizvode, ukidanje carine je predviđeno u roku od tri godine, a prvo bi se smanjila na 70, a zatim na 40 odsto sadašnje carinske stope. U toj grupi su so, mineralna goriva i ulja, šeširi i kape, vozila za sneg, golf-vozila i merni, kontrolini, precizni, medicinski i hirurški instrumenti i aparati.
Na industrijske proizvode carine će biti ukinute posle šest godina, dok će na određene poljoprivredne proizvode ostati carine na nivou od 20 do 80 odsto od carina iz 2008.
Ukinute su carine na žive životinje za uzgoj i priplod i na neke poljoprivredne proizvode koji se ne proizvode u Srbiji, kao što su tropsko voće, začini i neke vrste semenske robe. Carine na te proizvode do sada su bile simbolično male.
Carinske stope na ostale poljoprivredne i prehrambene proizvode u prvoj godini su između 80 i 95 odsto starih.
Izmenama Zakona o carinskoj tarifi carinska stopa za uvoz automobila iz EU smanjena je sa 20 odsto na 12,5 odsto.
Veliki broj carina na hranu i poljoprivredne proizvode, oko 23 odsto, ostaće i posle šeste godine primene Sporazuma.
Sporazum o stabilizacioji pridruživanju Srbije Evropskoj uniji i Prelazni sporazum potpisani su 29. aprila ove godine u Briselu, a ratifikovani su u Skupštini Srbije 9. septembra. SSP ne može da stupi na snagu dok ga ne potvrde Savet ministara EU i Evropski parlament i ne bude ratifikovan u svim državama potpisnicama, članicama EU.
Savet ministara EU, zbog protivljenja Holandije, nije dao saglasnost da se primenjuje Prelazni sporazum, ali su zvaničnici EU preporučili Srbiji da jednostrano počne primenu tog sporazuma.
Srpski zvaničnici ranije su naveli da EU od 2000. praktično primenjuje ono što je predviđeno tim sporazumom jer je ukinula sve carine i kvote na uvoz robe iz Srbije.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: