Građevinari obustavili rad na sat vremena
08. septembar 2010. | 13:51 14:46
Izvor: Tanjug
Građevinari i radnici industrije građevinskog materijala iz tri sindikata - Saveza samostalnih sindikata Srbije, Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata i UGS "Nezavisnosti"- organizovali su danas štrajk upozorenja tako što su obustavili rad na sat vremena.
Kako su predsednici tri sindikata rekli na jučerašnjoj zajedničkoj konferenciji za novinare, radnici su se odlučili na štrajk jer su nezadovoljni zbog nepostojanja granskog kolektivnog ugovora, kao i izmenama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju i neredovnim isplata zarada i doprinosa.
Predstavnici sidnikata rekli su Tanjugu da su zadovoljni odzivom radnika koji su se danas priključili štrajku upozorenja u fabrikama širom Srbije, kao i da će sačekati par nedelja da bi videli da li će njihovi zahtevi biti ispunjeni, a onda će, u zavisnosti od ishoda, odlučiti o daljim koracima.
Predsednik Samostalnog sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije Duško Vuković rekao je Tanjugu da je, prema prvim procenama, štrajku pristupilo oko 50 odsto radnika, članova tog sindikata.
"Štrajkovali su radnici u Bečeju, Raškoj, Zaječaru, Novom Pazaru, Kragujevcu...", rekao je Vuković i povodom jučerašnjeg sastanka sa ministrom za životnu sredinu i prostorno planiranje Oliverom Dulićem rekao da se nada da se više neće sastajati "ad hok".
Prema njegovim rečima, sindikati su sa ministrom već za kraj semptembra dogovorili sastanak kojem bi trebalo da prisustvuju predstavnici poslodavaca iz oblasti građevinasrtva, sindikata i resornih ministarstava.
"Na tim sastancija trebalo bi da analiziramo privredna kretanja, jer je veliki broj problema radnika u građevinarstvu uzrokovan nedostatkom posla, smanjenim investicijama, padom proizvodnje, kao i lošim plasmanom", dodao je Vuković.
Predsednik Granskog sindikata građevinarstva, industrije građevinskog materijala, drvne industrije i putne privrede "Nezavisnost" Ranko Drljević rekao je da je štrajku upozorenja pristupilo oko 85 posto građevinara- članova tog sindikata.
Dulić je juče rekao da podržava štrajk građevinskih radnika i dodao da očekuje veliku aktivnost ministarstava finansija i ekonomije, da bi se izašlo u susret građevinskim preduzećima koja imaju problem naplate potraživanja od države.
Ministar rada i socijalne politike Rasim LJajić ocenio je da je štrajk upozorenje građevinara ozbiljan, zbog ukupne socijalne situcije u zemlji.
Za građevinare nadležni poslodavci
Ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Srbije Oliver Dulić danas je rekao da su za rešavanje većine zahteva građevinara nadležni njihovi poslodavci.
"Nadam se da će štrajk građevinara biti okončan današnjim jednosatnim protestom i da će građevina ponovo biti najperspektivnija privredna grana u Srbiji", rekao je Dulić novinarima u Kragujevcu.
On je potvrdio da je juče imao sastanak sa građevinarima i da će se takvi skupovi održavati svakog meseca dok se ne reše njihovi problemi.
"Država treba da rešava probleme građevinara koji se odnose na njen dug prema toj privrednoj grani", istakao je Dulić.
On je rekao da mu "nije logično" da država bude investitor i da građevinske firme isporuče fakture za posao koji je završen, a da ih potom država blokira jer nisu platile porez na dodatu vrednost (PDV) iako im nije isplatila sredstva iz kojih se plaća ta obaveza.
Ministar je dodao da su ekonomska kriza i smanjenje investicija glavni uzrok nelikvidnosti građevinskih firmi.
Ubuduće, kako je upozorio Dulić, niko neće moći da radi i gradi a da ne poštuje prava radnika.
U građevinske projekte koje sufinansira država, prema njgovim rečima, biće uključene samo one firme koje su izmirile svoje obaveze prema radnicima i uplatile doprinose.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
08. septembar 2010. 17:10:07
| VREME
1
U gradjevinarstvu situacija odavno nije dobra. Ako uzmemo desavanja na politickoj sceni, onda gasenje gradjevinskih giganata i stvaranje drugih kompanija koje nemaju logistiku za obicne objekte a kamo li za nesto komlikovanije, moglo je da se pretpostavi da ce poceti gasenje jedne od najprofitabilnijih grana industrije u jednoj drzavi. To nije dobro za Srbiju a sigurno nije dobro ni za ceo region kao i za Evropu. Stvaranje jedne takve situacije, komplikuje i onako losu ekonomsku situaciju u regionu i daje nestabilnu sliku investitorima i svima onima koji misle da ulazu svoj tesko steceni kapital u ovaj region. Preporod gradjevinarstva je najneophodniji buduci potez Vlade Republike Srbije i ulaganje u infrastrukturu, kadrove i logistiku gradjevinarstva. Samo tako mozemo da racunamo da cemo sutra biti sposobni da sebi gradimo najeftinije i najkvalitetnije objekte u Srbiji.