emg home
RSS

EP sprema izveštaj o denacionalizaciji na Balkanu

30. novembar 2010. | 19:19

Izvor: Beta

Grad: Brisel

Predstavnici udruženja građana iz Srbije i drugih zemalja Balkana koji potražuju nacionalizovanu imovinu danas su u Briselu zaključili da je nužno i dalje vršiti pritisak na vlasti i nastojati da se kroz institucije EU one privole da sprovedu restituciju.

Sastanak u Briselu je održan u organizaciji Međunarodne unije za vraćanje nepokretne imovine, a potpredsednik Evropskog parlamenta Edvard Makmilan-Skot je na skupu rekao da su vlasnička prava u EU
zajamčena osnovnim Lisabonskim sporazumom.

Makmilan-Skot i jedan zvaničnik Evropske komisije predočili su da EU ne može direktno uticati na odluke vlada zemalja Zapadnog Balkana o vraćanju prava na imovinu građana, ali da će kroz postupak ulaska u članstvo EU tih država nastojati da se i to pitanje reši, kao deo ljudskih prava.

Makmilan-Skot je ocenio da je u Srbiji situacija posebno loša jer ne postoji zakon o restituciji. On je izneo tvrdnju da kočnice oko vraćanja vlasništva postoje i zato što ima korupcije u vlasti.

Generalni sekretar Mreže za restituciju u Srbiji Milivoje Antić je podvukao da je studija EP o restituciji pokazala da je i u zemljama gde je restitucija odmakla, kao što je Bugarska, kao i u onima gde je u začetku, zajedničko to da ne postoji politička volja vlasti da se zakoni primenjuju u dovoljnoj meri.

Na današnjem sastanku predstavnici Srbije predočili su da, kao i kod drugih država regiona, nepostojanje preciznih podataka onemogućava da se dodje do zaključaka kako sprovesti postupak restitucije.

Srpski predstavnici su na konferenciji predstavili činjenice o tome da u Srbiji postoji velika državna imovina, da ona nije popisana, da to očigledno svesno nije urađeno. Najvažnije kategorije te državne svojine su,
kako je rečeno, poljoprivredno, građevinsko i šumsko zemljište.

Antić je predočio da šumskog zemljišta ima 1,3 miliona hektara, a građani, crkvene i verske zajednice potražuju nepunih 50.000 hektara.

Kad je reč o poljoprivrednom zemljištu, Antić je kazao da građani potražuju manje od polovine onog što je u državnoj svojini, a kad je reč o građevinskom zemljištu taj postotak je oko dva odsto, kad je reč o stanju na području Beograda.

To su činjenice koje se skrivaju od javnosti, a to je štaviše skrivano i od autora studije Evropskog parlamenta, naveo je Antić.

On je objasnio da bi se iz državne imovine pokrila potraživanja privatnih vlasnika, a država ne bi imala neki novi dug, niti uvećani budžetski deficit.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Restitucija, Lisabonski sporazum

Ličnosti: Edvard Makmilan-Skot, Milivoje Antić

Institucije: EK, EP, Međunarodna unija za vraćanje nepokretne imovine, Mreža za restituciju u Srbiji.


Unesite tekst komentara:

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi

  • EK: Zakon o restituciji u skladu s propisima EU

    11. oktobar 2011. 20:10 |

  • Bler savetuje Vladu Kazahstana za devet miliona evra godišnje

    25. oktobar 2011. 15:10 |

  • Nemet: Rešenje mora biti nađeno do 9. decembra

    25. oktobar 2011. 11:10 |