Spoljni dug na granici visoke zaduženosti
03. decembar 2010. | 12:35 17:05
Izvor: Emg.rs
Spoljni dug Srbije na kraju septembra bio je 23,1 milijardu evra i u bruto domaćem proizvodu imao udeo od 77,1 odsto, neznatno ispod granice visoke zaduženosti, objavila Narodna banka Srbije. Prema međunarodnim standardima, zemlja je visoko zadužena kad učešće spoljnog duga premaši 80 odsto BDP-a.
Udeo spoljnog duga privatnog sektora u Srbiji u BDP-u je bilo 47,5 odsto, dok je učešće duga javnog sektora bilo 29,6 odsto.
U trećem tromesečju spoljni dug je smanjen 1,5 odsto, za 342 miliona evra, od čega je 382 miliona evra smanjenje po osnovu jačanja evra u odnosu na druge valute zastupljene u spoljnjem dugu.
Privatni sektor je na kraju septembra bio zadužen u inostranstvu u za 14,2 milijardi evra, od čega je dug banaka 31,1 odsto, a preduzeća 68,9 odsto.
Javni dug 38,8 odsto BDP-a
Javni dug Srbije je na kraju septembra bio 11,6 milijardi evra, ili 38,8 odsto BDP-a. Taj dug je povećan najvećim delom zbog toga što je zvanična statistika u te obaveze uključila dug države prema Međunarodnom
monetarnom fondu po osnovu specijalnih prava vučenja od 443,5 miliona evra i reprogramiranja obaveza prema Vladi Kuvajta od 276 miliona evra.
Zaduživanje države je u trećem tromesečju i dalje ubrzano, ukazuje je NBS, navodeći da je udeo javnog duga u BDP-u 2,3 procentna poena veće nego u drugom tromesečju i 5,9 procentnih poena nego na početku godine.
Izmenjenim Zakonom o budžetskom sistemu propisana je granica od 45 odsto učešća javnog duga u BDP-u.
Rast spoljnjeg duga posledica odlaganja reformi
Srbija je na ivici visoke zaduženosti zbog pogrešne antikrizne politike, demagogije i odbijanja sprovođenja dubinskih političkih i ekonomskih reformi, ocenio je danas predsednika Liberalno-demokratske partije (LDP)Čedomir Jovanović.
U saopštenju za javnost, Jovanović je istakao da je u ukupnom spoljnjem dugu, koji je premašio 23 milijarde evra, veliki udeo duga privatnog sektora, što je posledice "uporne politike vlade da teret krize prebaci na srednju klasu i privatni sektor, koji se relativno uspešno razvijao do krize".
"Kompanije su prinuđene da se zadužuju u inostranstvu zbog domaće nestabilnosti, nenaplaćenih potraživanja od države, selektivne pomoći investitorima, sve većih akciza i poreza i zatvaranja prirodnih tržišta za naše robe u okruženju i Evropskoj uniji", upozorio je lider LDP-a.
Prema njegovoj oceni, država svoje obaveze servisira sve skupljim zaduživanjima "samo da bi održala privid da je moguće da domaća ekonomija opstane na postojećim osnovama i u okolnostima gde je država najveći monopolista, neprijatelj slobodne konkurencije i čistog poslovanja na fer tržišnim principima".
Jovanović je upozorio da još nije usaglašen predlog budžeta za 2011. godinu i da kompanije ne mogu da planiraju svoje poslovanje zato što se boje da će, u nedostatku novca u budžetu, "Vlada ponovo početi da puni fondove većim akcizama, opterećenjem poslovanja i nepravednim porezima koji pogađaju proizvođače, srednju klasu i najsiromašnije".
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
03. decembar 2010. 22:55:09
| Astarta
0
Nista novo,samo se bojim da je ovo jos jedna velika laz u nizu,dosad je sve bila laz cela demokratska institucija zasto bi ovog puta bilo drugacije a mislim da je cifra bar tri puta tolika