![](/data/Image/novi%20za%20sajt/mesta%20i%20drzave/.thumb_kosovo.200x196.0075.jpg)
Kacin: Martijev izveštaj nije prepreka za dijalog o Kosovu
21. decembar 2010. | 12:04
Izvor: B92
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin smatra da navodi iz izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu ne mogu biti izgovor da ne počne dijalog Beograda i Prištine.
U intervjuu za B92 Kacin je istakao da taj dijalog neće krenuti na nivou predsednika, niti premijera ili ministara, već na nižem nivou.
"To je na nižem nivou i ne može biti argument ili izgovor da dijalog ne krene. Dijalog će se baviti poboljšanjem kvaliteta života običnih ljudi, i traženjem rešenja koja će biti od koristi za obe strane", rekao je Kacin.
Rekao je da je za njega bio šok ne sam sadržaj izveštaja izvestioca Saveta Evrope Dika Martija nego što u njemu "nema konkretnih dokaznih elemenata".
On je istakao da očekuje od čoveka koji je bio bivši tužilac, da pruži nešto više, još neki dodatni dokaz. Dodao je da izveštaj prvo treba da usvoji Savet Evrope u januaru pre nego što bi navode iz izveštaja eventualno mogao da razmatra Evropski parlament.
Kacin je potvrdio da bi završetak saradnje Srbije sa Haškim tribunalom pomoglo zemlji da krene napred u pridruživanju Evropskoj uniji ali i da to nije jedina prepreka Srbije na tom putu.
On je rekao da je problem što se Srbija trudi oko Ratka Mladića i Gorana Hadžića godinama ali nema rezultata, i da je to priča "koja treba da se zavrrši".
"Mislim da bi završetak tog posla i potpuna saradnja (s Tribunalom) svakako olakšali stvar", rekao je Kacin.
Kacin je rekao da nije pitanje da li je neko u Srbiji spreman da se pronađe Mladića i sprovede u Hag već da je pitanje "ko šta radi da se to sprovede, ko aktivno radi".
"Zato je (glavni Haški tužilac Serž) Bramerc rekao da treba promeniti taktiku", istakao je Kacin.
Međutim, Kacin smatra da čak i da je haški problem rešen, Srbija bi i dalje kaskala za Crnom Gorom kada je u ptianju proces pridruživanja Uniji.
"Ne bi bila u istoj poziciji kao Crna Gora zato sto je Crna Gora neke stvari odradila odavno, završila proces ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruženju (SSP), dok je u Srbiji krenulo tek nedavno, tek pre mesec dana smo dobili zeleno svetlo da Evropski parlament može ratifikovati SSP", rekao je on.
Kacin je rekao i da nikom u Crnoj Gori ne bi "palo na pamet da bojkotuje" ceremoniju dodele Nobelove nagrade za mir u Oslu, samo Srbiji, koja je potencijalni kandidat za članstvo u EU i zna da su u Uniji ljudska prava fundament svega.
Govoreći o svom izveštaju o Srbiji Kacin je naglasio da će kao pozitivno biti ocenjeno to što je Srbija krenula ka svojim susedima, mada ne još prema Kosovu, ali da je uspostavljena prava saradnja u raznim oblastima kao na primer u borbi protiv korupcije.
Kacin nije želeo da spekuliše o mogućem datumu ulaska Srbije u EU ali je izrazio želju da se kvalifikuje za članstvo na isti način kao Crna Gora, odnosno da ide korak po korak u tom pravcu.
"Ono što je pozitivno jeste da se pokazuju veće ambicije", rekao je Kacin.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: