RTB prošlu godinu završio na pozitivnoj nuli
07. januar 2011. | 13:51
Izvor: Beta
Grad: Bor
Direktor Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor Blagoje Spaskovski izjavio je da je ta kompanija 2010. godinu završila na "pozitivnoj nuli".
"U RTB-u je prošle godine je proizvedeno 21,5 hiljada tona bakra, 722 kilograma zlata i 4,8 tona srebra", kazao je Spaskovski za sajt kompanije.
On je dodao da su 2010. godinu završili na "pozitivnoj nuli", za razliku od 2009, kada je zabeležen gubitak od oko 50 miliona dolara.
Prema proizvodnim planovima RTB-a, koje je izneo Spaskovski, zahvaljujući novoj rudarskoj opremi kupljenoj prošle godine, u 2011. u ovoj kompaniji očekuju proizvodnju 30 hiljada tona bakra, 990 kilograma zlata i 5,2 tone srebra.
Spaskovski je ocenio da bi sa sadašnjom cenom bakra na svetskoj berzi metala, RTB u ovoj godini ostvario profit od 20 miliona dolara.
Cena bakra je uoči nove godine dostigla istorijski maksimum od oko 9.300 dolara po toni. Spasovski je kazao će proizvodna cena bakra u RTB-u biti poznata nakon urađenih analiza.
"Planirani prihodi u ovoj godini omogućiće nam da kompletno revitalizujemo i proširimo rudarske prerađivačke kapacitete", naveo je generalni direktor RTB-a.
On je dodao i da se ove godine očekuje početak eksploatacije rudnika zlata "Čoka Marin", kod Majdanpeka, i dodao da su kompanije "Glenkor", i "Dandi" zainteresovane da po principu zajedničkog ulaganja počnu eksploataciju borskog rudnika bakra "Cerovo".
Spaskovski je naveo da je prosečna plata zaposlenih u RTB-u oko 40.000 dinara.
"Sve obaveze prema državi RTB redovno izmiruje, a dug koji imamo prema domaćim javnim preduzećima biće konvertovan sredinom januara u kapital kompanije", kazao je direktor RTB-a.
Državni sekretar u Ministarsvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić izjavio je ranije da RTB javnim preduzećima duguje oko 400 miliona evra.
Zahvaljujući kreditu kanadske investicione banke EDC od 135 miliona evra, u RTB- u je prošle godine počela izgradnja modernih postrojenja topionice bakra.
Završetak nove topionice planira se 2012. godine, a njome će se postići ekonomska isplativost procesa dobijanja bakra, dok će zagađenje biti svedeno na minimum.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: