emg home
RSS

Kazne za Imlek i subotičku Mlekaru od 306 miliona dinara

28. januar 2011. | 17:21 17:09

Izvor: Emg.rs

Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji objavila je danas da je sa 306 miliona dinara kaznila Imlek i Mlekaru iz Subotice koje posluju u okviru Danube Foods Group, zbog zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu.



Kako se navodi u rešenju Komisije, mlekare će morati da plate kazne od 1,92 odsto ukupnog prihoda u 2006. godini zbog zloupotrebe dominantnog položaja u otkupu sirovog mleka u Srbiji, nametanja nepravednih uslova poslovanja i primene nejednakih uslova poslovanja na iste poslove sa različitim učesnicima.

Imlek mora da plati kaznu od 255 miliona dinara, a kazna za subotičku Mlekaru iznosi 51 milion dinara. Rok za plaćanje kazni je četiri meseca.

Komisija za zaštitu konkurencije navela je da je u određivanju kazne uzela u obzir to što zloupotrebe predstavljaju tešku povredu konkurencije i to što je trajala najmanje tri godine.

"Nesumnjivo je utvrđeno da je povreda započela najkasnije u aprilu 2005. godine, i trajala najmanje do 1. marta 2008. godine, kada je objavljen cenovnik po meri naloženoj od strane Komisije", navodi se.

Komisija je dodala i da su radnje preduzimane prema velikom broju prodavaca - primarnih proizvođača mleka na teritoriji cele Srbije, što je utvrđeno u pravnosnažno okončanom postupku utvrđivanja zloupotrebe dominantog položaja.

   

Danube Foods Group: Nezakonita i retroaktivna kazna


Danube Foods Group ocenila je danas kao "nezakonitu i retroaktivnu" kaznu u visini od tri miliona evra koju je Komisija za zaštitu konkurencije izrekla mlekarama te grupe u Srbiji.

"Ova mera je zasnovana na presudi Komisije iz 2008. godine koja se odnosi na tržišno učešće mlekara DFG u otkupu sirovog mleka 2006. godine", navodi se u saopštenju grupe.

Prema tvrdnjama te grupe, Komisija je prilikom određivanja relevantnog tržišta "obračun zasnovala na pogrešnom principu, tako što je obuhvatila samo mleko koje je subvencionisano od strane države,a ono čini manje od 50 odsto ukupno proizvedenog mleka u Srbiji".

Kako je istaknuto u saopštenju, vodeća svetska ekpertska grupacija "A.T. Kearney" je utvrdila da DFG ima tržišni udeo od 29 odsto relevantnog domaćeg tržišta otkupa sirovog mleka, "što je daleko ispod praga od 40 odsto koji srpski zakon propisuje kao granicu za utvrđivanje dominantnog položaja".

Predsednik Danube Foods Group Peter Nagle izjavio je tim povodom da je "država smanjila iznos subvencije za mleko za 80 odsto tokom protekle dve godine, zbog čega je nažalost, novac primio tek manji deo farmera koji su proizveli oko 340 miliona litara sirovog mleka".

'Proizvodnja od 1,1 milijardi litara ostala je nesubvencionisana. To znači da bi Danube Foods Group tržišni udeo mogao biti veći od 100 odsto, što je jednostavno apsurdno", kazao je Nagle.

"U presudi Komisije iz 2008. stavovi o zloupotrebi farmera nisu ni na koji način utvrđeni, niti obrazloženi, a u februaru 2009.godine Vrhovni sud Srbije je poništio presudu Komisije", navodi se u saopštenju.

"Retroaktivna priroda ovih kazni, kao i način na koji je Komisija vodila proces, nedozvoljeni su po zakonima Srbije, a u isto vreme su i materijalni prekršaj holandsko-srpskog bilateralnog sporazuma o investicijama i praksi Evropske unije (EU)", ističe se u saopštenju.

Predsednik Upravnog odbora "Imleka" Donald Meklaren, bivši ambašador Velike Britanije, ocenio je da "nedavna presuda i način na koji je čitav slučaj vođen značajno oslabljuju kredibilitet pravnih i regulatornih institucija Srbije i daju loš primer u trenutku kada zemlja traži prijem u Evropsku uniju i Svetsku trgovinsku organizaciju.”

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Teme: Monopol, Zloupotrebe

Kompanije: Imlek, Mlekara Subotica, Danube Food grupa


Unesite tekst komentara:

<<

31. januar - 06. februar 2011.

>>

Povezani naslovi

  • Danube Foods Group: Žalba međunarodnim instuticijama

    31. januar 2011. 10:01 |

  • Novi Imlekov jogurt bez laktoze

    19. januar 2011. 16:01 |

  • Poskupeli proizvodi Mlekare Šabac

    15. januar 2011. 10:01 |