Dežer: Izveštaj EK o viznoj liberalizaciji do 9. juna (VIDEO)
06. maj 2011. | 15:50 19:54
Izvor: Beta
Grad: Niš
Evropska komsija će do 9. juna sačiniti izveštaj o sprovođenju Sporazuma o viznoj liberalizaciji sa Srbijom i predati ga zemljama članicama Unije, izjavio je danas šef delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Vensan Dežer.
"Evropska komsija je u obavezi, odnosno 27 zemalja članica EU traži od nje da ih povremeno izveštava o načinima i uspehu sprovođenja sporazuma o liberalizaciji viznog režima. U izveštaju treba da se navede kako se sporazum sprovodi, da li se poštuju uslovi koji se dogovoreni i koji su problemi tokom sprovođenja, tako da će komisija do 9. juna izraditi izveštaj i podneti ga zemljama članicama EU", rekao je Dežer u Gradskoj kući u Nišu.
On je objasnio da postoje problemi u sprovođenju sporazuma o viznoj liberalizaciji i da je tokom prošle sedmice u Srbiji boravila ekspertska misija koja je analizirala sitaciju.
"Postoje teškoće u sprovođenju sporazuma. Periodično dolazi do zloupotrebe viznog režima od lažnih azilanata. Sada razmatramo zašto dolazi do lažnih azilanata i na koji način u budućnsti sprečiti tu pojavu", rekao je Dežer.
Ambasador EU je rekao i da je ministar policije Ivica Dačić obećao niz mera koje će biti uvedene u najskorije vreme, kao što je kontrola na izlasku iz Srbije, kontrola i provera agencija koje organizuju putovanja posle kojih se ljudi prijavljuju kao lažni azilanti, kao i provera bezbednosti samih dokumenata.
MUP: Dogovorena stroža kontrola
Kontrola korišćenja bezviznog putovanja građana Srbije u zapadnu Evropu biće stroža, dogovoreno je danas na sastanku u Ministarstvu unutrašnjih poslova kome su prisustvovali neki članovi vlade i direktorka kancelarije za evropske integracije Milica Delević.
Kako se navodi u saopštenju MUP-a, sastanku na temu primene bezviznog režima sa Evropskom unijom prisustvovali su zamenik premijera i ministar policije Ivica Dačić, potpredsednik vlade za evropske integracije Božidar Đelić, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i Delevićeva.
"Dogovoreno je preduzimanje niza novih mera i konkretnih aktivnosti na spoljnopolitičkom i unutrašnjem planu, uključujući i određene aktivnosti MUP-a koje će za posledicu imati strožu kontrolu načina na koji građani Srbije koriste režim bezviznog putovanja u zapadnu Evropu", navedeno je u saopštenju.
Na sastanku je, takođe, konstantovan niz sprovedenih aktivnosti vlade na suzbijanju tog problema, kao i to da je ubuduće neophodno intenzivirati mere u cilju suzbijanja ove pojave.
Diplomatski izvori: Neće biti većih promena u viznom režimu
Portparol evropske komesarke za unutrašnje poslove Sesilije Malmstrem je objasnio da se trenutno razmatraju nalazi boravka u Srbiji misije stručnjaka Europola, zemalja EU, agencije za spoljnu kontrolu granica Unije-Fronteks i drugih tela.
On je dodao da će takva misija uskoro otići i u Makedoniju.
Kako agencija Beta saznaje u evropskim diplomatskim izvorima, nalazi misije EK koja je boravila u aprilu u Beogradu, prema prvim procenama, ne ukazuju na veće promene u dosadašnjem sprovođenju bezviznog režima sa Srbijom.
Izgleda da se mere srpskih vlasti ocenju kao uglavnom primerene, ali je činjenica da belgijska vlada traži da se obezbedi smanjenje sadašnjeg priliva "lažnih azilanata" iz Srbije, Makedonije i drugih delova regiona.
EK je, po rečima portparola, od januara uvela mehanizam nadzora sprovođenja režima bez viza za zapadnobalkanske zemlje i misije stručnjaka EK tamo idu redovno.
"Mi nadziremo situaciju veoma pomno, svakih petnaest dana o tome pravimo izveštaje", rekao je on
Portparol komesarke Malmstrem je dodao da je "EK prošlog petka objavila Saopštenje o migracijama u kojem stavlja do znanja da ukoliko dođe do zloupotreba i većeg neregularnog priliva lica izvan EU, a što bi zapretilo bezbednosti Unije, evropska dvadesetsedmorica moraju imati na raspolaganju oruđa da se to otkloni".
"EK nastoji da politiku izdavanja viza prilagodi prilikama koje se naglo menjaju i svakako će imati sredstva da odbrani svoj vizni sistem", objasnio je zvaničnik u Briselu.
EK je to istakla i zbog velikog priliva ilegalnih imigranata iz arapskih zemalja sa severa Afrike.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: