Tadić: Srbija za dijalog, protiv izbegavanja rešenja
03. jun 2011. | 14:37
Izvor: Frankfurter Algemajne Cajtung, Beta
Grad: Berlin
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u intervjuu za dnevnik "Frankfurter Algemajne Cajtung - FAC" (Frankfurter Allgemeine Zeitung FAZ) da Srbija ideju o stvaranju "Velike Albanije" smatra opasnom, ali bi "mogla sa tim da živi, ako bi postojala sporazumna rešenja".
Na novinarsku tvrdnju da prvi put u Prištini postoji "značajna politička partija koja otvoreno traži pripajanje Kosova Albaniji", Tadić je rekao da "su albanski političari veoma delotvorni u postizanju postavljenih ciljeva" i da ih "nikako ne potcenjuje".
Predsednik Srbije je ukazao da doduše "međunarodna zajednica ne želi o tome ništa da čuje, ali ko zna da čita istoriju, moći će u stvaranju velike Albanije da prepozna dugoročni politički cilj Albanaca".
"Kao jednostrana namera je taj plan opasan, ali mi bismo mogli sa tim da živimo, ako bismo imali sporazumna rešenja. Sporazum kojim bi sve strane nešto dobile i koji bi stvorio održivo rešenje, mir i stabilnost, mogao bi da bude od velike pomoći svim stranama", rekao je Tadić za FAC.
Predsednik Srbije je naveo da je "protiv izbegavanja rešenja", ali da je za "dijalog i pregovore".
"Ako smo pragmatični, možemo da rešimo probleme. Ne kažem da je Velika Albanija veličanstveno rešenje. Ne verujem takođe ni da je Velika Srbija dobro rešenje. Isto kao što sam i protiv podele Bosne. Ja sam protiv politike stvaranja većih država. Ali dajte da pokušamo da nađemo izvodljiva rešenja za probleme", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije očekuje, kako je rekao za FAC, da Srbija posle hapšenja Ratka Mladića ima isti tretman kao i Hrvatska kada je reč o daljem približavanju Evropskoj uniji.
"Mislim da Srbija zaslužuje isti tretman kao i naš sused Hrvatska, koja je istovremeno dobila i status kandidata i datum otpočinjanja pregovora, iako Hrvatska Haškom tribunalu tada još nije bila izručila optuženog i kasnije osuđenog generala Antu Gotovinu", naveo je Tadić.
Ocenjujući da "nema nikakvog razloga da Srbija bude drugačije tretirana", Tadić je naglasio da Srbija "ne traži nikakav poseban srpski put u EU".
"Mi ne želimo da nas puste preko reda. Mi tražimo samo ono što su dobile i sve druge zemlje - pozitivnu reakciju EU na to da ispunjavamo kriterijume", rekao je Tadić u opširnom intervjuu za "Frankfurter algemajne cajtung".
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: