emg home
RSS

Pad industrijske proizvodnje i izvoza

07. jun 2011. | 12:49 13:23

Izvor: Beta

U martu i aprilu je u Srbiji zabeležen pad industrijske proizvodnje i izvoza, što je jako nepovoljno, ocenili su danas saradnici Ekonomskog institutua.

Na predstavljanju najnovijeg broja Makroekonomskih analiza i trendova, jedan od autora analize Vladimir Vučković je rekao da je industrijska proizvodnja u Srbiji trenutno za 20 odsto manja u odnosu na leto 2008. godine, što pokazuje da zemlja nije izašla iz krize.

U martu ove godine industrijska proizvodnja je opala za jedan odsto, u aprilu za dodatnih 1,2 odsto, a najveći pad zabeležila prerađivačka industrija.

Vučković je rekao da najviše zabrinjava loše stanje u prehrambenoj industriji.

Prema njegovim rečima, nastavljen je trend rasta uvoza, dok izvoz već dva meseca stagnira.

On je kazao i da zabrinjava rast problematičnih kredita, koji, kako je rekao, mogu da ugroze finansijsku stabilnost. Prema njegovim rečima, nivo problematičnih kredita je povećan za 71,9 milijardi dinara, odnosno za 26,3 odsto, tako da su na kraju 2010. godine dostigli vrednost od 273,5 milijardi dinara.

"Primetna je averzija banaka prema kreditiranju privatnog sektora i njegovo istiskivanje iz procesa kreditiranja u korist kreditiranja države", navodi se u izveštaju i dodaje da u odnosu na Srbiju koja ima 17 odsto problematičnih kredita, veći udeo ima jedino Crna Gora.

Saradnici Ekonomskog instituta su ocenili da su mere ekonomske politike koje su preduzete u ovoj godini kratkoročnog karaktera i da se svode na pokušaje trenutnog olakšavanja položaja stanovništva pogođenog realnim opadanjem primanja i potrošnje u uslovima visoke inflacije.

"Dugoročniji eftekti tih mera, kao što su poreske olakšice za novozaposlene i nove odluke Narodne banke Srbije (NBS) o olakšanom zaduživanju su negativne i mogu rezultirati pogoršavanjem stanja u budžetu", navodi se u izveštaju.

 

Cene hrane neće padati

Cene hrane neće opadati i u najboljem slučaju će ostati na sadašnjem nivou, ocenila je danas profesorka na Poljoprivrednom fakultetu Natalija Bogdanov.

Na predstvaljanju časopisa Makroekonomske analize i trendovi, ona je kazala da je najveći problem poljoprivrede Srbije njena nekonzistentnost i da je jedina dobra stvar što, nakon protesta poljoprivrednika, nije došlo do promene agrarne politike u sred sezone.

Ona je rekla i da je bilo vrlo neprofesionalno saopštavati koliko poljoprivredni proizvođači zarađuju, jer nijedana od tih kalkulacija nije bila prikazana u momentu nastajanja troškova, kada su pšenica i kukuruz sejani.

U analizi se navodi da do sniženja cene hrane neće doći jer je pšenice zasejano manje nego ikada, pa se pod pretpostavkom rekordnih prinosa ne mogu očekivati veći troškovi.

Osim toga, sredinom maja je počela "trgovina na zeleno" kukuruzom i to po ceni koja je 35-40 odsto veća od prošlogodišnje u ovom periodu.

U analizi se navodi i da je karakteristika poljoprivrede Srbije od 2000. godine pad stočarske proizvodnje zbog nestabilne podrške proizvođačima, koja je varirala po obimu i nameni i nestrukturirani tržišni lanac, koji je posledica sive ekonomije. 

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

24. oktobar - 30. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi

  • SIEPA raspisala konkurs za nagradu Izvoznik godine

    24. oktobar 2011. 13:10 |

  • PKS: Oko pet do šest milijardi dolara od izvoza oko 2015.

    18. oktobar 2011. 11:10 |

  • Šutanovac: Vojna fabrika povećala izvoz više od dva puta

    17. oktobar 2011. 15:10 |