Fiskalni savet: Fiskalna decentralizacija nije održiva
08. jun 2011. | 14:42 18:23
Izvor: Beta
Fiskalni savet ocenio je da model fiskalne decentralizacije, koju su predložili Ujedinjeni regioni Srbije, nije fiskalno održiv.
Kako se navodi u analizi, u koju je agencija Beta imala uvid, fiskalna decentralizacija, predviđena izmenama Zakona o finansiranju lokalne samouprave, bi rezultirala povećanjem deficita od 1,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na godišnjem nivou, odnosno blizu 40 milijardi dinara u 2012.
"Stoga predloženi model nije fiskalno održiv, te bi njegovo usvajanje zahtevalo značajno fiskalno prilagođavanje od 1,1 odsto BDP na centralnom nivou države. U suprotnom, došlo bi do grubog kršenja fiskalnih pravila, dozvoljeni deficit u 2012. godini bi bio premašen za trećinu, što bi narušilo fiskalnu održivost i makroekonomsku stabilnost", navodi se u analizi.
Kako se dodaje, predlog da 80 odsto prihoda od poreza na zarade pripadne lokalnim samoupravama nije utemeljen u modernoj fiskalnoj praksi, koja preporučuje da porez na zarade dominantno pripada centralnom nivou vlasti.
Takođe, dodatni prihodi od poreza na zarade povećavaju razlike između budžetskih prihoda razvijenih i nerazvijenih opština.
Fiskalni savet je ocenio i da su predložene promene transfera lokalnim samoupravama u najvećoj meri arbitrarne i inferiorne u odnosu na sistemska rešenja u postojećem Zakonu o finansiranju lokalnih samouprava.
Kada je reč o predlogu izmena Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koje predviđaju da prihodi od davanja u zakup poljoprivrednog zemljišta u budućnosti pripadaju isključivo lokalnim samoupravama, Fiskalni savet u analizi navodi da bi imale za posledicu gubitak prihoda u republičkom budžetu od oko 1,5 milijardi dinara i gubitak budžeta AP Vojvodine od oko 1,4 milijarde dinara u 2012. godini.
"Primena ovog predloga zahteva uštede identičnog iznosa na drugim budžetskim pozicijama, kako bi se izbeglo povećanje deficita u budžetu Republike i budžetu AP Vojvodine", navodi se u analizi.
Kako se dodaje, primena predloga o izmenama zakona o porezima na imovinu rezultirala bi gubitkom prihoda lokalnih samouprava od oko 2 milijarde dinara.
"Takođe, predloženo povećanje stope amortizacije derogira sistem poreza na imovinu i doprinosi stvaranju dodatnih razlika između stvarnih tržišnih vrednosti nekretnina i procenjenim vrednostima imovine za poreske svrhe", zaključuje se u analizi.
Fiskalni savet je izabran krajem marta ove godine i njegov prvi izveštaj se odnosio na ocenu fiskalnih kretanja u prvom tromesečju.
U tom izveštaju je navedeno da je deficit državnog budžeta u prva tri meseca u skladu sa ciljem, ali da postoje značajni rizici da se do kraja godine premaši utvrđena granica od 120 milijardi dinara.
Fiskalni savet nema ovlašćenje da kažnjava one koji krše fiskalna pravila, niti da stopira projekte koji nisu u skladu sa zakonom, ali je dužan da o svojim nalazima obavesti Skupštinu Srbije.
Dinkić:Država će imati manje prihode, ali i rashode
Predsednik Ujedinjenih regiona Srbije (URS) Mlađan Dinkić izjavio je danas da je analiza Fiskalnog saveta o mogućim efektima fiskalne decentralizacije koju predlaže URS "površna i jednostrana" jer je analizirana samo prihodna strana državnog budžeta.
"Tačno je da predlog URS o fiskalnog decentralizaciji predviđa da se 43 milijarde dinara prebaci sa republičkog na nivo gradova i opština, ali to neće dovesti do povećanje deficita budžeta jer će istovremeno doći do smanjenja rashoda na republičkom novou, što na kraju znači fiskalnu neutralnost", rekao je Dinkić.
Fiskalni savet ocenio je da izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave, koje je Skupštini dostavio URS, nisu fiskalno održive jer bi rezultirale rezultirala povećanjem deficita republičkog budžeta od 1,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) na godišnjem nivou, odnosno blizu 40 milijardi dinara u 2012.
"Republička vlada, prema našem predlogu, više neće graditi seoske puteve, finasirati izgradnju lokalnih vodovoda i obdaništa, već će to svojim novcem finansirati gradovi i opštine, koji će imati mnogo više novca nego što danas imaju", rekao je Dinkić.
On je dodao da će javno preduzeće "Putevi Srbije" imati samo obavezu da gradi nacionalne i regionalne puteve.
"Danas imamo situaciju opšte konfuzije da se ne zna ko šta radi i za šta odgovara i zato građani s prvom konstatuju da niko ništa ne radi, jer Republika ne radi republičke puteve, a radi lokalne, a gradovi koji to treba da rade nemaju novac za to", istakao je Dinkić.
Prema predlogu URS-a, kako je rekao, svih 170 gradova i opština u Srbiji će biti na dobitku, kao i Beograd, i doći će u situaciju da sami realizuju svoje lokalne projekte, dok će se Republika "baciti" na reaizaciju važnih infrastrukturnih projekata.
Dinkić je kazao da je u razgovorima o predlogu fiskalne decentralizacije sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem i zamenikom premijera Ivicom Dačićem ukazivao da su sve zemlje Evropske unije obavile fiskalnu decentralizaciju po medelu koji predlaže URS i da je nemoguće da bi to samo u Srbiji izazvalo fikalnu neravnotežu.
URS je, kako je naglasio Dinkić, za predlog fiskalne decentralizacije prikupio potpise 122 poslanika vladajuće koalicije i očekuje da će njegovi koalicioni partneri glasati za zakone koje predlaže URS.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: