Napravljen spisak gorućih problema u zdravstvu
10. jun 2011. | 14:25
Izvor: Emg.rs
Ministar za zdravstvo Zoran Stanković rekao je danas da je za tri meseca od njegovog imenovanja napravljen spisak gorućih problema i da su pokrenuti postupci za menjanje propisa i druge mere, koje će omogućiti njihovo rešenje.
Stanković je na konferenciji za novinare povodom tri meseca rada Ministarstva za zdravstvo otkako je on na toj funkciji, kao glavne zadatke u radu Ministarstva izdvojio izmenu zakonskih propisa, zaštitu socijalno ugroženih grupa, transparentnost u radu, borbu protiv korupcije i stavljanje pacijenta u središte sistema.
Od važnijih aktivnosti, on je izdvojio početak pregovora s premijerom i predstavnicima Ministarstva za finansije o rešenju problema nelikvidnosti zdravstvenih ustanova, proizvođača lekova i veledrogerija i otvaranje socijalnog dijaloga sa sindikatima.
Ministarstvo je, prema njegovim rečima, u protekla tri meseca iniciralo izmene nekoliko bitnih zakonskih propisa u zdravstvu, uključujući Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o zdravstvenom osiguranju i Pravilnik o načinu, postupku i uslovima za obavljanje dopunskog rada.
Izmene Zakona o zdravstvenoj zaštiti omogući da deficitarne medicinske specijalnosti, kao što su anesteziolozi, radiolozi, kardiohirurzi, odmah posle završenog pripravničkog staža i položenog stručnog ispita idu na specijalizaciju. Radi se, kako je naveo, i na izmeni propisa koji onemogućavaju preraspodelu zaposlenih između ustanova jer je primećeno da u nekim ustanovama postoji višak kadrova koji na drugim mestima nedostaju.
Pravilnik o dopunskom radu biće promenjen zbog primedbi da, na primer, lekari u prepodnevnoj smeni rade manje da bi se sačuvali za dopunski rad, koji se i dodatno plaća, rekao je Stanković i dodao da će izmene pravilnika regulisati da dopunski mogu da rade samo zdravstveni radnici koji ispune normu u svojoj smeni.
Izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju povećaće se prava na stomatološku zaštitu, tako što će stomatološke usluge o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja dobijati svi građani do 26. godine.
Komentarišući projektne aktivnosti, Stanković je rekao da je za rekonstrukcije kliničkih centara u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu ratifikovano 150 miliona evra. Od tog iznosa, povučen je minimalan iznos od pet miliona, a 3,75 miliona evra je potrošeno.
"Za Klinički centar Srbije završen je idejni projekat i čeka se odobrenje Ministarstva za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje, dok su preostala tri klinička centra u fazi projektovanja", dodao je on.
Stanković je rekao i da je budžet Ministarstva za ovu godinu 50 odsto manji nego pre tri godine, odnosno na nivou od 2003, i iznosi 3,7 milijardi dinara, od čega je za nabavku opreme i investicije odvojeno 906 miliona dinara.
Nevena Karanović, državna sekretarka zadužena za rešavanje problema dugih lista čekanja u zdravstvenim ustanovama za različite preglede i intervencije, rekla je da je napravljen pravilnik i formirano 10 radnih grupa koje se konsultuju sa stručnjacima o formiranju kriterijuma za ulazak i mesto na toj listi.
Konferenciji su prisustvovali i državni sekretari, pomoćnici i savetnici ministra, kojihm prema obavljenoj sistematizaciji, ima 12.
Komentari (1)
Unesite tekst komentara:
11. jun 2011. 10:25:56
| Jovana
0
Sad će problemi sami da gore, a Stanković će da se umeša kad sve sagori!
E moj Stankoviću spreman si svačega da se prihvatiš, a onda cvrc....
Nema ništa dobro da nam se desi...
Zdravstvu predstoji kolaps.