Podrška bojkotu konferencija za medije bez pitanja
17. jun 2011. | 12:50
Izvor: Beta
Evropska federacija novinara podržala je danas u Beogradu inicijativu španskih novinara za bojkot konferencija za medije na kojima novinarima nije dozvoljeno da postavljaju pitanja i za zaštitu novinara i medija koji odluče da ne prate takve događaje.
Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smailović je ukazala da je to čest slučaj i u Srbiji, naročito kad konferencije za novinare organizuje državni vrh prilikom poseta važnih gostiju iz moćnih stranih zemalja, koji ne žele da čuju neprijatna pitanja.
"Nažalost, pošto je trenutno veoma loša situacija sa slobodom medija u Srbiji, moj je utisak da je sve manje neprijatnih pitanja i da je taktika da se pitanja izbegavaju urodila plodom. Novinari su shvatili da se od njih očekuje da ništa teško i neprijatno ne pitaju i da treba da budu partneri, a ne kontrolori vlasti", rekla je ona.
Ona je istakla da UNS neće agitovati i podsticati novinare da bojkotuju takve konferencije, ali će podržati svaki novinarski protest i pravo novinara da ne izveštavaju kad im nije dozvoljeno da postavljaju pitanja.
Predsednica UNS je ukazala da se taj problem može prevazići uspostavljanjem solidarnosti među novinarima, koje sada, po njenim rečima, nema. "Važno je da svaki novinar u Srbiji zna da EFJ podržava svakog ko protestuje zbog konferencija za štampu na kojima se pitanja ne mogu postavljati", kaže ona.
EFJ je pružio podršku i inicijativi kojom se traži poboljšanje položaja honorarnih novinara izjednačavanjem njihovog statusa sa statusom stalno zaposlenih, uz preporuku da honorarci budu takođe osigurani od nesreća i povreda na radu.
EFJ se, takođe, založio i za nezavisnost informisanja, naročito u javnim servisima, za poštovanje kolektivnih ugovora i za fer autorske ugovore, jer kako je navedeno, dobro regulisan status novinara predstavlja garanciju kvalitetnog izveštavanja.
Završen godišnji skup EFJ u Beogradu
Evropska federacija novinara završila je danas u Beogradu godišnji skup, bez posebnih zaključaka, ali uz konstataciju da mediji u Evropi danas imaju mnogo problema, a novinari trpe pretnje i ugrožavanja osnovnih prava.
Tokom trodnevnog skupa ocenjeno je da je stanje u medijima posebno loše u Srbiji, Rumuniji, Mađarskoj, Italiji, Belorusiji gde su novinari pod velikim političkim pritiskom, progonjeni, a često im je ugrožen i život.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: