Evrostat: Struja i telefoniranje najjeftiniji u Srbiji
28. jun 2011. | 17:41
Izvor: Beta
Grad: Brisel
U Srbiji su cene struje, gasa i drugih goriva, kao i troškovi poštanskih usluga, telefona i faksa i održavanja ličnih vozila najniži među 37 evropskih zemalja, objavio je danas evropski statistički zavod Evrostat.
Cene obuće, odeće i potrošačke elektronike u Srbiji su blizu proseka Evropske unije i više su nego u većini zemalja regiona.
Makedonija je, prema podacima Evrostata, najjeftinija za mnoge kategorije robe i usluga i po potrošačkim cenama u svim kategorijama je na 44 odsto proseka EU, dok je Srbija na 52 odsto proseka cena u EU.
Od Srbije su jeftinije i Albanija, koja je na 50 odsto proseka EU, kao i Bugarska sa 51 odsto, ali treba imati u vidu da je plata u Srbiji među najnižima u Evropi, objavio je portal Euraktiv.
Kada je reč o hrani, piću, odeći i obući, u Srbiji su u odnosu na EU najjeftiniji alkoholna pića i cigarete , 49 odsto evropskog proseka. Po tom pokazatelju, Srbija je skuplja samo od Makedonije, koja je na 41 odsto evropskog proseka.
Kada je reč o hrani i bezalkoholnim pićima, indeks cena u Srbiji je 65 odsto evropskog proseka, slično kao u Bugarskoj gde je 66 odsto, a više nego u Makedoniji u kojoj je 51 odsto.
Cene odeće i obuće u Srbiji su blizu evropskog proseka, sa indeksom cena od 98 odnosno 96 proseka EU, a razlika između najjeftnije Turske i Srbije iznosi oko 15 procentnih poena, dok između Srbije i Makedonije oko 12 procentnih poena.
Srbija je ubedljivo najjeftinija po cenama struje, gas i drugih goriva, i indeks cena je 47 odsto evropskog proseka, dok je u Makedoniji 52, a Albaniji 55 odsto. U ovom domenu u EU je najskuplja Danska sa indeksom 1,75 puta višim od evropskog proseka.
Po cenama nameštaja i podnih i zidnih obloga Srbija je na 56 odsto evropskog proseka dok je indeks cena kućnih aparata 86 odsto proseka, a potrosačke elektronike 94 odsto.
Cena komunikacija u Srbiji znacajno je jeftinija nego u svim drugim zemljama i iznosi 39 odsto proseka EU. Prva sledeća zemlja je Kipar sa cenama na 49 odsto proseka EU, a ostale zemlje su na više od 60 odsto proseka EU.
Troškovi komunikacije obuhvataju poštanske usluge, opremu za telefoniranje i telefaks, kao i usluge telefoniranja i faksa.
Kada je reč o restoranima i hotelima, Srbija je na 54 odsto evropskog proseka, a od nje su jeftinije Makedonija i Albanija, 42 odsto, Bugarska, 45 odsto, ali i Rumunija, sa cenama koje su upola
jefnitnije od proseka EU.
Najskuplja zemlja je Švajcarska, gde su cene 48 odsto više od proseka EU, a medju skupljima su i zemlje severne Evrope.
U kategoriji prehrane rekord po skupoći drži Norveška, sa cenama 65 odsto iznad proseka za hranu i bezalkoholna pića, 41 odsto višim za obuću, a 38 odsto za odeću. Alkoholna pića i duvan su tamo 2,37
puta skuplji od EU proseka.
Sruja je najskuplja u Danskoj, 75 odsto viša od EU proseka, kućni uređaji i potrošačka elektronika na Islandu, 53 osdto više od proseka, a nameštaj je najskuplji na Malti, 18 odsto viši cene od proseka.
Danska i Norveška su najskuplje i po pitanju održavanja vozila, transportnih usluga i restorana i hotela, dok su troškovi za telefone, faks i poštanske usluge najskuplji u Španiji, gde su cene 28 odsto više od evropskog proseka.
Izveštaj obuhvata 27 zemalja EU, zemlje kandidate i potencijalne kandidate, Srbiju, Makedoniju, Albaniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Tursku i tri članice zone slobodne trgovine sa EU Island, Norveška i Švajcarska.
Prema nedavno objavljenim podacima, u Srbiji su u martu prosečne plate bile 357 evra, u Makedoniji 330 evra, u Hrvatskoj oko 750 evra, u Sloveniji oko 980 evra, u Slovačkoj oko 770, a u Crnoj Gori oko 480.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: