Ekonomisti: Srbija bi bila pogođena novim talasom krize
26. jul 2011. | 17:03
Izvor: Beta
U Srbiji bi novi talas svetske ekonomske krize izazvao povećanje nezaposlenosti, poskupljenje kredita i otežan pristup kapitalu, ocenili su danas ekonomisti.
Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković kazao je da je ekonomska situacija u svetu loša, ali i da je teško proceniti da li će se i u kojoj meri ispoljiti novom krizom.
"Sigurno je da ekonomska neizvesnost ne odgovara dinamičnom oporavku svetske privrede od poslednje krize iz 2008. godine, pa će se preduzimati skromni ekonomski koraci i osetljiviji finansijski tokovi", naveo je on.
Prema njegovim rečima, ukoliko SAD povećaju granice za zaduživanja i Evropa nastavi da pomaže Grčkoj i drugim zemljama u krizi onda možemo da se nadamo "dobrom scenariju".
"U suprotnom, kriza može da eksplodira već u avgustu", dodao je Vučković.
On je kazao da bi Srbija u tom slučaju možda mogla da ublaži efekte krize i "ono što bi bilo dobro je da ne ponavljamo greške od pre tri godine".
"Moramo da brinemo o javnim rashodima i budžetskom deficitu", istakao je Vučković i dodao da novi programi ekonomske politike moraju biti fiskalno neutralni kako ne bi došlo do produbljivanja budzetskog deficita.
On je naveo da bi moguća ekonomska kriza verovatno uticala na slabljenje dinara.
"Investitori će, u slučaju nove krize, gledati kako da prežive na kratak rok i onda ne možemo očekivati investicije", rekao je Vukčević.
On je istakao da ne treba očekivati veliko povlačenje kapitala iz Srbije, ali će do njega svakako doći u slučaju da se dogodi nova ekonomska kriza.
Ekonomista Centra za novu politiku Goran Nikolić je ocenio da je ekonomska situacija u Srbiji loša, ali da još uvek nije realno govoriti o novoj krizi.
"Ono o čemu treba razmišljati su efekti podizanja obveznica iz evropskih zemalja. Srbija će biti pogođena time što ima blizu šest odsto prinos od italijanskih obveznica, isto tako od španskih i grčkih", naveo je on.
Prema rečima Nikolića, ako do krize dođe ona će se odraziti na Srbiju manjim prilivom novca preko banaka koje imaju centrale u inostranstvu.
"Investitori će imati manje mogućnosti da investiraju, a manja će biti uvozna tražnja", dodao je on.
Kako je istakao, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji je u prvom kvartalu ove godine preko tri odsto, ali je promet trgovine na malo u snažnom padu i to je pokazatelj rasta sive ekonomije i lošeg standarda.
"Nezaposlenost je dostigla 22,2 odsto, a inflacija će biti jednocifrena, ali duplo veća nego što je Narodna banka obećala, odnosno umesto 4,5 odsto biće oko devet odsto", istakao je Nikolić.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: