PRESSEK
Zalihe mazuta u toplanama samo za 15 dana grejanja
13. septembar 2011. | 08:15
Izvor: Blic
Grejanje u većini gradova u Srbiji moglo bi da bude dovedeno u pitanje već 1. novembra. Ukoliko jedan broj toplana uskoro ne vrati mazut uzet iz Robnih rezervi prošle godine, ni ostali gradovi neće moći da dobiju ovaj energent za predstojeću sezonu, a zalihe su gotovo nikakve.
Trenutno su u najtežoj situaciji toplane u Pirotu, Trsteniku, Majdanpeku i Priboju, saznaje “Blic”, mada ni u ostalim gradovima situacija nije sjajna. Sve nade se zato polažu u redovno snabdevanje gasom, iako su dugovanja i za taj energent ogromna.
Grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra i traje do 15. aprila, a kako navodi direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović, ovo preduzeće će nastaviti da snabdeva toplane gasom iako su dugovi dostigli cifru od 6,5 milijardi dinara.
Svi problemi će se, čini se, kao i obično prevaliti na građane jer toplane planiraju da zatraže poskupljenja, čim poskupi gas. Bajatović kaže za “Blic” da je dogovoreno da sve toplane pređu na tarifne kupce.
- To znači da će imati jeftiniji gas za šest do osam dinara od komercijalne cene. Tako je odlučeno jer je situacija u gradskim budžetima jako loša.
Nikome nećemo prekidati isporuku gasa, a gubitak ćemo regulisati kroz naša kreditna zaduženja - navodi Bajatović.
Ipak, problemi sa snabdevanjem mazutom ostaju, a rešenje se ne nazire. Dejan Stojanović, predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije navodi da zaliha mazuta gotovo nema.
- Postoji dug toplana iz prethodne grejne sezone prema Robnim rezervama od 17.000 tona. Veliki broj toplana ima problem sa vraćanjem mazuta. Beograd jedini ima zalihe jer je nešto već kupio, ali zalihe su kod drugih dovoljne za grejanje do 1. novembra, dakle samo za početak sezone. Oni koji duguju Robnim rezervama moraju do početka sezone da vrate uzeti mazut inače će imati veliki problem, a ni drugi neće moći da uzmu energent - kaže Stojanović.
On ocenjuje da će toplane odmah nakon zvaničnog poskupljenja gasa zatražiti više cene grejanja, ali da se ne zna koliko bi koji grad mogao da traži.
Pirotsko javno preduzeće “Gradska toplana” je za prošlu grejnu sezonu od Robnih rezervi pozajmila 3.000 tona mazuta i da nije bilo te pozajmice pitanje je kako bi se uopšte odvijala grejna sezona u ovom gradu.
- Od te količine uspeli smo da vratimo 1.200 tona, a ostatak treba da vratimo do kraja godine i to u nekoliko rata i po novoj ceni. Biće nam potrebna dodatna sredstva da te pozajmljene količine mazuta vratimo Robnim rezervama - rekao je za “Blic” direktor “Gradske toplane” Radovan Nikolić.
Toplana u Pirotu ima zalihe mazuta od 230 tona, što će biti dovoljno za prvih petnaestak dana grejanja.
- Na poslednjem sastanku Udruženja toplana Srbije konstantovali smo da ne možemo da pratimo rast cena mazuta i da i dalje zavisimo isključivo od Robnih rezervi. Od rezervi očekujemo pozajmice mazuta i za narednu grejnu sezonu. Ne možemo istovremeno da vraćamo stari dug i da nabavaljamo nove količine jer je cena mazuta u poslednjih pet-šest godina vrtoglavo porasla. Razmišljamo i o novoj ceni grejanja u gradu koja bi najverovatnijne od 1.novembra bila povećana za osam do 10 odsto - kaže Nikolić.
Iz toplane u Majdanpeku, koja je takođe u teškoj situaciji, najavljuju da će sredstva za energente biti obezbeđena iz gradskog budžeta. Ipak, dodaju da nisu još Robnim rezervama vratili mazut od prošle sezone.
- Nadamo se da ćemo do naredne grejne sezone preći na pelete i da će situacija biti bolje. Za sada imamo veliki problem sa naplatom - isitče Enes Šivašić, v.d. direkotra JKP “Komunalac” iz Majdanpeka.
Kada je sama odluka o poskupljenju u pitanju, u Nišu se još ne zna da li će poskupeti cena daljinskog grejanja, mada je Upravni odbor Gradske toplane još pre tri meseca zatražio veću cenu za 19 odsto.
- Gradsko veće Niša još nije donelo odluku o našem zahtevu. O novom poskupljenu gasa nismo dobili nikakvo obaveštenje - kaže portparol Gradske toplane Milena Pavlović.
Komentari (0)
Unesite tekst komentara: