emg home
RSS

Izveštavanje medija i stavovi građana o oduzimanju imovine

28. septembar 2011. | 15:52

Izvor: Beta

Državni funkcioneri Srbije u javnim nastupima ne ostavljaju mogućnost da optuženi nisu učinili krivična dela za koja su okrivljeni, ukazuje se u danas predstavljanoj analizi izveštavanja medija u Srbiji o Zakonu o oduzimanju imovine stečene krivičnom delom.

"Taj način komunikacije u velikoj meri prate i mediji koji osobe koje nisu osuđene za delo koje im se stavlja na teret, nazivaju 'narko bosovima', 'kraljevima kokaina', 'narko dilerima' ", navodi se u analizi urađenoj u okviru projekta o oduzimanju imovinske koristi u Srbiji, koji je finansirala EU.

U dokumentu se navodi da su novinari u potpunosti upoznati sa temom i da većina novinara ima neutralan stav, a samo mali broj tekstova nije jasan široj populaciji.

U velikoj većini od ukupno 1.586 tekstova i 400 televizijskih priloga o zakonu o oduzimanju imovine, objavljenih od 1. marta 2009. godine do 31. marta ove godine, novinari su upoznati sa temom i koriste terminologiju razumljivu prosečnom čitaocu.

Donošenje zakona u martu 2009. godine, praćeno je snažnom kampanjom državnih institucija, vidljivom u medijima, a veliku pažnju medija privukao je i postupak oduzimanja imovine bivšem pukovniku Državne bezbednosti Miloradu Ulemeku, navodi se u analizi.

Interesovanje medija za oduzimanje imovine je ove godine primetno opalo i o toj temi ima malo tekstova i priloga koji su se uglavnom sveli na postupak za oduzimanje imovine bivšem čelniku Crvene zvezde Draganu Džajiću, dok su se prošle godine mediji interesovali za oduzimanje imovine Darku Šariću, optuženom za šverc kokaina.

Analiza je urađena na osnovu ekspertize Medijske dokumentacije Ebart.

Donošenje zakona je, prema istraživanju CESID-a, izazvalo neuobičajeno veliku pažnju građana Srbije, koji su, kao najznačajnije, naveli slučajeve Ulemeka i Šarića, ali prema zakonu imaju dominantno negativan stav.

Najveći broj ispitanika, 63 odsto, naveo je da niko neće kažnjavati političare i tajkune i da je njihova imovina sigurna.

Građani smatraju i da su na donošenje zakona najmanje uticale iskrene pobude vlasti da se obračuna sa kriminalom, a da je najznačajniji motiv bio taj što je zakon bio uslov za evropsku integraciju Srbije.

Manje od jedne petine ispitanika ima poverenja u sudove, tužilaštvo, policiju, advokate, sudije i sudsku administraciju.

Svaki četvrti ispitani smatra da su aukcije na kojima se prodaje oduzeta imovina, nameštene i netransparentne, te da nisu namenjene svim građanima pođednako.

Na pitanje da li bi trebalo procesuirati još neke slučajeve, najveći broj građana (29 odsto) je odgovorio da bi kažnjavanje oduzimanjem imovine trebalo primeniti na pevačicu Svetlanu Ražnatović, kao i na vlasnika kompanije Delta Miroslava Miškovića (10 odsto ispitanih).

Projekt EU o oduzimanju imovinske koristi stečene krivičnim delom traje tri godine, a košta 2,14 miliona evra. 

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

10. oktobar - 16. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi