emg home
RSS

Strategija: Država ne može biti vlasnik medija

29. septembar 2011. | 11:05

Izvor: Emg.rs

Država ne može biti vlasnik javnih glasila, navodi se u Srategiji razvoja sistema javnog informisanja u Srbiji do 2016, koja je danas objavljena na sajtu Vlade Srbije.

"Osnivač javnih glasila ne mogu biti, ni neposredno, ni posredno, država, teritorijalna autonomija, lokalna samouprava, ustanova, preduzeće i drugo pravno lice koje je u celini ili delimično u državnoj svojini ili koje se u celini ili pretežnim delom finansira iz javnih prihoda", piše u medijskoj strategiji.

Navodi se da država zbog osiguravanja javnog interesa na području javnog informisanja može biti osnivač nacionalnih, pokrajinskih i regionalnih javnih radio-televizijskih servisa. Država može biti osnivač javnog glasila, na srpskom jeziku, za potrebe stanovništva Kosova i specifičnih glasila koja su u funkciji bližeg informisanja i upoznavanja građana s radom državnih organa i javnih preduzeća (Internet-portal, skupštinski kanal, službeni glasnik i bilteni).

U Strategiji se navodi da nacionalni saveti nacionalnih manjina mogu biti osnivači javnih glasila na jeziku nacionalne manjine za koju su osnovani.

U rokovima predviđenim Strategijom, povlačenje države iz vlasništva podrazumeva vlasničku transformaciju privatizacijom svih javnih glasila u kojima je država većinski ili manjinski vlasnik, i/ili konverzijom državnog vlasništva u akcije i njihov prenos bez naknade, u skladu s propisima koji regulišu oblast privatizacije, i na drugi način u skladu sa zakonom. Do izlaska države iz vlasništva u medijima, u rokovima predviđenim Strategijom, ti mediji su dužni da postupaju u skladu s javnim interesom, uz uređivačku nezavisnost.

Prema Medijskoj strategiji, podaci o vlasništvu u javnim glasilima su javni. "Mora se znati stvarni vlasnik pravnog lica koje je osnivač javnog glasila i poreklo kapitala uloženog u javna glasila".

Kako se navodi, u cilju blagovremenog i kvalitetnog informisanja stanovništva na Kosovu, Srbija zadržava osnivačka prava nad Javnim preduzećem za novinsko-izdavačku delatnost Panorama, u okviru kog izlazi nedeljno javno glasilo Jedinstvo.

Država će obezbediti regulatorni okvir za ravnopravan položaj svih novinskih agencija, u skladu s pravilima zaštite konkurencije i dodele državne pomoć. To podrazumeva da će, kako piše, država i pre vlasničke transformacije Novinske agencije Tanjug obezbediti konkurentno poslovanje na tržištvu agencijskih usluga, vodeći računa da Tanjug ne dovodi u neravnopravan položaj druge agencije.

"Država će putem konkursa, sufinansiranjem medijskih sadržaja u javnom interesu i kupovinom agencijskih servisa za sopstvene potrebe podsticati razvoj novinskih agencija", piše u Strategiji.

Objavi:

Del.icio.us
Digg
My Web
Facebook
Newsvine

Unesite tekst komentara:

<<

10. oktobar - 16. oktobar 2011.

>>

Povezani naslovi